/ 
 / 
 / 
Televizyon İzlemek Otizmi Tetikliyor!

Televizyon İzlemek Otizmi Tetikliyor!

Uzmanlara göre 0-2 yaş arasındaki bebeklerin günde 2 saatten fazla televizyon izlemesi otizmi tetikliyor. 2 yaşından önce çocuklara televizyon izletilmemesi gerektiğini vurguluyorlar.

Çocuklarda Hareket Bozuklukları

İstemsiz ve amaçsız bir hareketin sürekli tekrar edilmesine hareket bozukluğu adı verilir. Bu istemsiz hareketler kol, b

Ebeveynler çocuklarını gün içerisinde saatlerce televizyon karşısında bırakabiliyorlar. Bunun nedeni genellikle diğer kardeşlerle ilgilenmek, evdeki diğer işlerini yapmak gibi sebepler. Anne ve babası çalıştığı için bakıcının baktığı küçük çocuklar da gün içerisinde uzun saatlerini televizyonun karşısında geçiriyorlar. Ancak kesinlikle küçük çocuklar uzun süre televizyon karşısında bırakılmamalıdır. Televizyon, tablet ve bilgisayar gibi elektronik aletlerin yalnızca ebeveynlerin kontrolünde, kısa süreli, seçilmiş programlar izletilerek ve programın ardından çocukla izledikleri hakkında sohbet edilerek izletilmesi gerekir, yalnızca bu şekilde kullanıldığında çocuğun gelişimine katkıda bulunulabilir. Ayrıca seçilen program izlenirken çocuk veya bebekle tensel temas içerisinde olmak gerekir. Aksi halde çocukların gerçekle olan bağlantıları kopmaya başlar, zihinsel ve ruhsal bozukluklar meydana gelir.

Uzun süre televizyon izlemek özellikle reklam ve müzik kliplerini uzun süre izlemek çocuklarda, otizm benzeri ağır gelişimsel geriliğe sebep olur. Bu çocukların dil gelişimi, öğrenme kapasiteleri, sosyalleşme ve göz teması gibi sosyal iletişimleri yaşıtlarına göre daha geride olur.

Özellikle ilk çocukları olan aileler, çocuklarındaki bu gelişimsel geriliklerin çok geç farkında varıyorlar ve bu da tedavinin zorlaşmasına sebep olur. Otizm belirtileri gösteren çocuklar çok hırçın ya da çok sakin oluyorlar. Kucağa alınmayı istemiyorlar. Göz teması kuramıyor ve kelime haznelerinin zayıf olmasının yanında konuşulanları da anlayamıyorlar. Çamaşır makinesinin karşısına geçip uzun süre izleme, sürekli kapı açıp kapatma, yaşıtlarının sevdiği oyuncaklara ilgi duymama, el çırpma, kanat çırpar gibi kollarını sallama gibi anormal hareketler sergiliyorlar.

Ülkemizde her 150’li çocuktan birisi maalesef otizmli. Erkek çocuklarda kız çocuklara göre 3-4 kat daha fazla görülüyor. Otizmin tam olarak nedeni bilinemiyor. Ancak genetik olduğundan kuşkulanıyorlar. Otizmin tetiklenmesinin bir nedeni de uzun süre televizyon izlemek.

Uzun süre televizyon izlemek ayrıca dikkat eksikliğine sebep oluyor.

Aileler çocukları ağlamasın, sussun diye gün içerisinde uzun saatler boyunca çocuklarının televizyon izlemesine müsaade ediyorlar. Araştırmalara göre 0-2 yaş aralığında gün içerisinde uzun süre televizyon izleyen çocuklar okul çağına geldiklerinde, dikkat eksikliği ve öğrenme güçlükleri gibi sorunlar yaşıyorlar. Televizyon ile otizm arasındaki bağlantı bilimsel olarak ispatlanmamış olsa da, çocukta var olan otistik belirtilerin televizyon ve bilgisayar nedeniyle tetiklendiği ve bu yüzden 2 yaşından önce çocuklara kesinlikle televizyon izletilmemesi gerektiğini unutmamak gerekir. Çocuklarda 3 yaşından önce tanı konulması tedavi şanslarını arttırıyor.

Otizm belirtileri gösteren çocukların bir kısmı aşırı huzursuz ve sürekli ağlarken bir kısmı da çok sakindir. Bu çocuklar acıktıkları ya da altlarını ıslattıklarında ağlamazlar. Yalnız kalmak isteyip, kucağa alınmaktan hoşlanmazlar. Dış dünyadan kopuk olurlar.

Ülkemizde otizmin ne olduğu tam olarak bilinmiyor. Aileler araştırıp öğrendiklerinde durumu kabullenmeleri zaman alıyor. Ancak yapılması gereken sabır göstererek tedavi sürecine destek olmalarıdır.

Ebeveynlerin yapması gereken en önemli şey ise, kendi televizyon izleme sürelerini kısıtlamaktır. Çocuğu güzel oyalandığı ya da ağlamadığı gerekçesiyle televizyon başında uzun saatler yalnız bırakmamaktır. Çocuklar davranışlarını şekillendirirken ailelerinin davranışlarını rol model alırlar. Bu yüzden anne ve babaların televizyon karşısında geçirdikleri zamanları kısıtlandırmaları gerekir. Ailelerin birlikte televizyon izlemek yerine kitap okumak, sohbet etmek, oyun oynamak, boyama yapmak, mutfakta birlikte yemek hazırlamak gibi farklı aktiviteler yapmaları gerekir.

İlgili aramalar: Otizm nedir, Televizyon ve otizm, Otizm belirtileri nelerdir, Otizmi tetikleyenler, Otizmi tetikleyen nedenler, Çocuklar ve televizyon, Çocuk gelişimi
Görüntüleme Sayısı: 49,514 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Önleyici Ebeveynlik

Önleyici Ebeveynlik Nedir? Nasıl Önleyici Bir Ebeveyn Olunabilir?