/ 
 / 
 / 
Kış Aylarında Çocukları Dışarı Çıkarmak

Kış Aylarında Çocukları Dışarı Çıkarmak

Soğukların kendini iyice hissettirdiği bu kış aylarında, anne ve babalar, üşütüp hasta olmasından korktukları için, çocuklarını mümkün olduğunca dışarıdan uzak tutuyorlar. Çocuklar son bahardan itibaren evlere, kreş ve okullara deyim yerindeyse hapsoluyorlar.

Soğuk Algınlıkları : Bilmeniz Gerekenler

Soğuk algınlığı diye bilinen hastalık aslında 200 civarı değişik virüsün neden olabileceği ve kendini değişik belirtiler

Ebeveynlerin bu endişelerini anlamakla birlikte, bu tutumlarının yanlış olduğunu sebepleriyle birlikte açıklamak istedik…

Öncelikle, biz yetişkinler bile, birkaç gün dışarı çıkmadığımızda sıkılır ve hava almak isteriz. Hele ki küçük bir çocuğun enerjisini düşünürsek, tüm kış boyunca gideceği her yere araçla gitmesi, tüm kışı evde geçirmesi çok zor. Çocukların enerjilerini atmaları, dışarıya çıkıp oynamaları gerekir. Aksi halde tüm gününü evde geçiren bir çocuğun televizyon, bilgisayar ve telefon bağımlısı olması kaçınılmazdır.

Özellikle güneşli günlerde çocuğunuzun güneşin faydalarından yararlanması için mutlaka dışarıya çıkması gerekir. Camın arkasından gelen güneş ışınları D vitamini sentezi için uygun değildir. 

Hem bebekler, hem de gelişme çağında olan çocuklar, kemik gelişimi ve diş gelişimi için D vitaminine ihtiyaç duyarlar. Bunun için de güneş ışığından faydalanmaları gerekir.

Çocuğunuzla birlikte biraz kar topu oynamak ya da kardan adam yapmak hem enerjisini atması, hem de güneşin faydalarından yararlanması için oldukça faydalıdır. Ayrıca çocuklar kara dokunarak, soğukluğunu hissederek, buzun kayganlığını öğrenerek değişen mevsimlerin farkına varır. 

Çocuklarımıza korumacı davrandığımızda, vücutları soğuğa karşı dirençli olamaz. Unutmamalıyız bir çok ülkede çocuklar kış aylarında dışarıya çıkıp oyunlar oynuyorlar. Kışın dikkat etmemiz gereken, çocuğumuzun daha kalın ve korunaklı giyinmesi gerektiğidir. Çocuklar küçüklüklerinden soğuğa alışırlarsa büyüdüklerinde daha dirençli olurlar.

Eğer çok yoğun kar veya yağmur yağmıyorsa ya da hava çok soğuk değilse, çocuklar her gün hem enerjilerini atabilmek hem de güneşten faydalanabilmek için kalın giydirilip önlem alındıktan sonra en az 20 dk – 30 dk dışarı çıkmalıdırlar.

Bebeklerde ise durum biraz daha hassastır. Çünkü bebeklerin yağ tabakası tam olarak gelişmiş olmadığından vücut ısılarını koruyamazlar. Bu yüzden vücut ısıları ani olarak düşebilir veya yükselebilir. Bu yüzden bebekleri dışarı çıkardığımızda bebek arabalarının yağmurluğunun, rüzgarlığının olması gerekir. Ayrıca üşütmeyecek kalın giysiler tercih edilmelidir. Vücut ısısının ise 35 derecenin altına düşmediğinin sık sık kontrol edilmesi gerekir.

Görüntüleme Sayısı: 36,575 Yayınlanma Tarihi: 06.01.2017
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Süper Anne Sendromu

Günümüzde kadınların bir çoğu bebeklerini büyütürken bir yandan ev işlerini yapıyor, bir yandan çalışıyor ve bir yandan