/ 
 / 
 / 
Çocuğunuzu Nasıl Etiketlerseniz Öyle Davranır

Çocuğunuzu Nasıl Etiketlerseniz Öyle Davranır

Anne babalar çocuklarıyla iletişimde farkında olarak ya da olmadan birçok sıfatı kullanırlar.

Bu sıfatların çocukların bilinçaltında ne anlama geldiğine çok dikkat etmeyebilirler. 

Küçük Çocuklarda Davranışlar Bir Buz Dağı Gibidir

Küçüklerde davranışlar aynen bir buz dağı gibidir... Davranışın ana kütlesi yüzey altında kalmakta fakat buna karşın gör

Örneğin koltukların üstünde zıplayarak oynayan bir çocuğa “Otur artık, çok hareketlisin” diyen anne babanın çocuğu oturmak bir yana, daha da çok hareketli olmaya başlar.

Ya da kardeşine fiziksel zarar veren bir çocuğa anne babası “Hep kardeşine vuruyorsun, vurma artık ona” dediğinde aslında bu davranışı azaltmış olmuyor, aksine daha da artmasına bile neden olmuş olabiliyor.

İşte bu nedenlerden dolayı, anne babalar çocuklarıyla kurdukları iletişimde dikkatli olmalıdırlar. Çocukların olumsuz davranışlarına karşın verilen olumsuz mesajlar, çocukların o olumsuz davranışları devam ettirmesine neden olabiliyor.

Çünkü çocuk da kendisine yüklenen olumsuz sıfatları içsel olarak kabul etmeye başlıyor. Sürekli olarak “Hareketlisin, otur artık, çok hareketlisin” ifadesini duyan çocuk, artık kendisini hareketli olarak benimsiyor. Oyunlarını hareketli oyunlardan seçmeye, yemek yerken dolaşarak yemeye başlıyor.

Bunun yerine, hareketli olan çocuğa, “Ben seninle oturarak oyun oynamayı seviyorum” dendiği zaman, çocuk da oturmak ve daha az hareketli oyunlar oynamak için hevesli hale gelebiliyor.

Benzer bir durum çocukların okul hayatları için de geçerli. Ödevlerini yapan çocuğa “Daha 3 satır mı yazdın, çabuk ol biraz” dendiği zaman çocuğun aldığı mesaj şöyle oluyor. “Ben yavaş yazıyorum, bu ödev zor biter

Ancak benzer bir durumda anne ya da baba “Ooo 3 satır yazmışsın bile, devam et hadi” dediği zaman, çocuk ben hızlı yazıyorum, ödevim bitmek üzere algısını yüklenebiliyor.

Anne baba olarak çocuklarımıza ne dediğimiz ne kadar önemliyse, nasıl söylediğimiz de bir o kadar önemli aslında.

Çocuklarımıza yüklediğimiz sıfatlar, onların hayata bakışını ve davranışlarını önemli ölçüde etkiliyor. Çocukların özgüvenli olması, bağımsız olması, kendini doğru şekilde ifade etmesi için, kendilerine ait kişilik algılarının da olumlu olması çok önemlidir.

Görüntüleme Sayısı: 6,156 Yayınlanma Tarihi: 20.12.2016
Emine Ergün Çocuk Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı

Yorum Yap

Sonraki Makale

Lohusa Eşi Olan Erkekler İçin 10 Öneri

Anne baba olarak bebeğinizi kucağınıza aldığınız ilk andan itibaren sizler için yeni bir süreç başlar. Artık siz en az 3