/ 
 / 
Bebeğiniz ve Bal

Bebeğiniz ve Bal

Peki, botulizm riski dolayısıyla pek çok annenin kaçındığı bal bebeğe ne zaman verilebilir, bu noktadan önce verilince ne sonuçlara neden olabilir? Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalıştık.

Bebeğiniz ve Avokado

Avokado katı gıdalara geçişte pek çok bebek için son derece uygun bir gıdadır.

Bal bebeklik döneminin tartışmalı gıdalarından biridir. Peki, botulizm riski dolayısıyla pek çok annenin kaçındığı bal bebeğe ne zaman verilebilir, bu noktadan önce verilince ne sonuçlara neden olabilir? Bu yazımızda bu soruları cevaplamaya çalıştık.

Bebek Botulizmi: Bebekler Neden Bal Yememeli?


Bal 12. aydan önce kesinlikle yasaklı olan gıdalardan biridir. Bunun nedeni ise balın clostridium botulinum sporları içermesidir. Botulizm bir klostridial enfeksiyon olarak geçse de aslında bir enfeksiyona neden olmamakta, ürettiği toksin maddeyle zehirlenmeye yol açmaktadır. Dünya çapında görülen botulizm vakalarından çoğu yeni doğanlarda görülmektedir.

Botulizm belirtileri ise şunlardır:

  • Halsizlik

  • İştahsızlık

  • Kabızlık

  • Zayıf görünüm

  • Hareket etmekte güçlük

  • Yüzde ifadesizlik ve zayıflık

  • Öğürme refleksi eksikliği


Bu belirtileri görmeniz halinde en kısa sürece bir acil yardım kuruluşuna başvurmanız yerinde olacaktır. Yüksek miktarlarda bakteri alınımı durumunda üretilen toksin kalp ritmi bozukluğuna ve solunum felcine neden olarak hayati tehlike yaratabilir.

Bal önemsiz miktarda bakteri spor içerse de 12 aydan küçük bir bebeğin bağırsakları bakterilerin toksin üretimini engelleyecek kapasiteye sahip değildir. Bundan dolayı botulizm yetişkinlerde çok nadir görülürken, daha ziyade bebeklere özgü bir hastalıktır.

Bebeğim Bal İçeren Pişmiş Mamalar Yiyebilir Mi?


Botulizm sporlarının ölmesi ancak çok yüksek sıcaklıklarda ve basınç altında mümkün olabilmektedir. Bundan dolayı bal içindeki bu sporlar evde uygulayacağınız pişirme yöntemleriyle yok olmayacaktır. Bundan dolayı pişmiş olsa bile bebeğinizin 12. ayından önce bebek mamalarında hiç bir şekilde bal kullanmamanızı öneririz.

İlgili Aramalar: Bebek ve bal, Bebek bal yermi, Botulizm, Botulizm belirtileri, Bebeklerde botulizm, Botilizm gıda zehirlenmesi, Botulizm hastalığı, Bebeklerde botulizm belirtileri, Gıda zehirlenmesi
Görüntüleme Sayısı: 3,490 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Basit Bezelye Püresi

Basit bezelye püresini 6. aydan itibaren bebekleriniz için hazırlayabilirsiniz.