/ 
 / 
 / 
Zihinsel Gelişimi Sağlıklı Bebekler Yetiştirmek İçin 7 Temel Oyun Türü

Zihinsel Gelişimi Sağlıklı Bebekler Yetiştirmek İçin 7 Temel Oyun Türü

Bu nedenle bebeklerimizin zihinsel gelişimlerinin sağlıklı olabilmesi için onları öncelikle 2 yaşına kadar  yalnız başına sürekli televizyon, bilgisayar önünde tutmak yerine, sosyal oyunlara ve etkileşimlere yönlendirin.

Dİl ve Motor Becerilerini Geliştirici, İsimleri Tanıma ve Sesler Hakkında Oyunlar

Çocuğunuzun dil gelişimini destekleyici ve sesleri ayırt etme konusunda yardımcı olabilecek 4 oyun

Gelin bu sosyalleşmenin temel olgularına birlikte bir göz atalım:

Saklambaç Türü Oyunlar :


Ce-Ee oyununu bol bol oynayın. Saklambaç oyunu beyni şaşırtmaya yönelik en yararlı oyunların başında gelir. Nerdeyse her bebek sevdiği bireylerle oynadığı bu oyundan büyük keyif alır. Büyüdükçe bu oyunun eşya saklayıp komutlarla (sıcak soğuk benzeri ) buldurmaya yönelik kalıplara sokmanız eğlenceli olacaktır.

Hareket İçerikli Oyunlar :


"Fış fış kayıkçı” tarzı oyunlar bebeğinizin sosyal ortamlarda etkileşime girmesini arttıracaktır. Atalarımız "Nerede hareket, orada bereket." demişler. Doğrudur. Bebeğiniz tensel temas içinde hareket içeren bu oyunları çok sevecek ve bu tip oyunlar, onun el kol koordinasyonunun da geliştirecektir.


Drama İçerikli Oyunlar :


Parmak ve el kuklaları ile yapacağınız oyunlar, diğer kişilerle olan ortak dikkat becerilerini geliştirecektir. Ayrıca bu tip oyunlar bebeğinizin beyninde 8. aydan itibaren gelişen konuşma merkezi açısından da yararlı oyunlardır. Bebeklerin drama becerilerini arttıran duygusal anlamda kendilerini ifade etmeye olanak tanıyan bu  keyifli paylaşımlara sık sık yer vermeniz doğru olacaktır.

Taklit İçerikli Oyunlar :


Özellikle parmak oyunlarını oynayın. “ Bir elimde beş parmak” tarzı oyunlar... Bu oyunlar taklit etme yeteneğini haliyle diğer kişileri fark etmelerini sağlayacaktır. Bebekler taklit ile öğrenirler. Bu gerçeği asla göz ardı etmeyin.

“İp çekme” oyunu ile rekabet duygusunu hissetmesini sağlayabilirsiniz.Bebeğinize kararında bir rekabet duygusu aşılamanız ona ileriki yaşamında olaylar karşısında mücadele etme ruhunu verecektir.

Ailecek Oynanan Oyunlar :


Çocuğunuzla bire bir veya aile üyeleri ile beraber oynadığınız tüm oyunlar onun ileride sosyal ve girişken bir kişilik kazanması açısından çok etkili olacağını asla unutmayınız. Bu nedenle TV önünde ailecek geçirilecek zaman yerine, kart oyunları bulmacalar vs. gibi birlikte iletişim halinde oynayacağınız aile oyunları sağlıklı bir pedagojik gelişim için önemli olacaktır. Bu oyunlarda çocuğunuzun ezilmemesi konusunda farkettirmeden destek olmanız gerekeceğini unutmayınız.

El Ayak Masajları :


Bebeklerde el ve ayak başparmak uçlarına yapılan masajların çocuğunuzun direkt beynin konuşma ve dikkat merkezlerini uyardığını bilmeniz gerekiyor. Gün içinde yapacağını bu tip masajlar, onunla tensel temas içinde olmanızı da sağlayacak ve dokunma duygusunun gelişmesine yardımcı olacaktır.

Kendi Becerisiyle Yapacağı Oyuncaklar İle Oyunlar :

Küçük çocuklarınızla birlikte dergilerden kesebileceğiniz resimleri karton üzerine yapıştırma ve sonrasında o resimleri çeşitli yerlerinden keserek kendi bilmecelerinizi üretme gibi kendi oyuncağını kurgulama içerikli oyunlar, zihinsel gelişim için pahalı, rengarenk oyuncaklardan çok daha fazla etkilidir. Bu gerçekten yola çıkarak çocuklara çekmeceler dolusu oyuncak almanın değil, oyun ihtiyacına cevap verecek materyaller kurgulamanın çok daha önemli ve yararlı olacağını göz ardı etmeyiniz.

İlgili aramalar: Bebek oyuncakları, Çocuk oyuncakları, Bebek oyunları, bebek beyin gelişimi, bebek zeka gelişimi, bebek beyni, bebek için yararlı oyunlar, zeka geliştirici oyunlar

Görüntüleme Sayısı: 71,333 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Sağ Beyin Odaklı Erken Eğitimde 4.Kavram

Sağ beyin penceresini genişletin