/ 
 / 
 / 
Emzirmek Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Emzirmek Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Uzmanlar anne sütünün bebeğiniz üzerindeki yararlı etkisi konusunda hemfikir. Peki, emzirmek ve anne sütü hakkındaki bu temel noktalardan haberdar mısınız?

Bebeklerde Beslenmenin Ruhsal İşlevi

Doğumdan itibaren beslenme hayatımızı devam ettirebilmemiz için içgüdüsel olarak yaptığımız bir eylemdir. Bebekler bazı

1.       Anne sütü bebeğiniz için gerçekten de çok yararlı.

Kimseyi bebeğini emzirmeye zorlamak gibi bir niyetimiz yok, fakat emzirmenin ve anne sütünün yararları ortada. Anne sütü bebeğinizin mikroplarla savaşmasındaki en büyük yardımcılarından biridir. Emzirilen bebeklerin, anne sütünden yararlanamayan yaşıtlarına oranla soğuk algınlığı, grip, sinüs ve kulak iltihabı gibi hastalıkları yakalama ihtimalleri çok daha düşük. Aynı zamanda anne sütüyle beslenen bebekler, kabız ve ishal gibi sindirim sıkıntılarına karşı da daha dayanıklı.


2.       Emzirmek sizin sağlığınız için de önemli.

Emzirmek, uzun vadede göğüs ve yumurtalık kanserini riskinizi büyük ölçüde azaltacaktır. Kısa vadede ise emzirme süresince bebeğinizle yaşayacağınız yakın temas, onunla bir bağ kurmanızı sağlayacaktır.


3.       Emzirmek başlangıçta zor bir süreç olabilir.

Emzirmeye başlamak hemen hemen her anne için zor bir süreç. Fakat hamileliğiniz sırasında veya bebeğiniz doğduktan sonra, emzirme konusunda bir ders veya yardım almanız bu süreci kolaylaştıracaktır.

Emzirme sırasında göğsünüzde oluşabilecek ani acıları veya ağrıları göz ardı etmeyin. Bu konuda bir uzmanla görüşmek hem olası enfeksiyonların önüne geçmek, hem de bebeğinizi emzirmeyi sizin için daha keyifli bir uğraş haline getirecektir.


4.       Emzirmek bebeğinizi beslemenin en ekonomik yönüdür.

Bebeğinizi sütünüz el verdiği ölçüde anne sütüyle beslemeniz sizin bütçeniz için de en iyisi olacaktır. Unutmayın ki, bir göğüs pompası kullanmak bile bebeğinizi doğumdan itibaren bebek mamalarına emanet etmekten daha ekonomik!


5.       Emzirme süresince bebeğinizin besin kaynağı sizsiniz; kendinize dikkat edin.

Yeterince kalsiyum ve vitamin aldığınızdan emin olun. Her gün en az 2 litre su için. Sütünüzün kesilmemesi için günde 300 ila 500 kalori fazladan almanız gerekecektir. Bu nedenle sağlıklı ve yeterli beslenmeye çok önem vermelisiniz. Bu süreçte mümkün olduğu kadar rahatlamaya da dikkat etmelisiniz. Stres sütünüzü etkileyen en önemli etkenlerdendir.

Günlük kullandığınız herhangi bir ilaç varsa, bebeğinizi emzirmeye başlamadan bu konuda doktorunuzla görüşün. Çoğu ilaç sütünüzü etkilemeyecektir, fakat yan etkilerden kaçınmak adına, doktorunuzla görüşmek sizin yararınıza olacaktır.


6.       Emzirmek sizin için de çok pratik olacaktır.

Bebeğinizi emzirmek sizi biberon temizliği, gecenin bir yarısında bebek maması aramak, her misafirliğe giderken bir yemek çantası hazırlamak gibi baş ağrılarından da kurtaracaktır. Sütünüz yeterliyse, bebeğinizi beslemek için herhangi bir hazırlığa ihtiyacınız yok.


7.       Sütünüz yeterli değilse, anne sütüyle devam mamasını karıştırabilirsiniz.

Eğer sütünüz yeterli değilse veya gün içinde bebeğinizi emzirme fırsatınız olmuyorsa, devam mamalarını anne sütüyle birlikte kullanmayı deneyebilirsiniz. Fakat emzirmeyi azaltmanız durumunda sütünüzün de azalacağını unutmayın!

8.       Göğüs pompaları pek çok anne tarafından kullanılan yararlı bir alettir.

Göğüs pompaları, bebeğinizi emziremediğiniz zamanlarda göğüslerinizi rahatlatmak için kullanılabilir. Pompaladığınız sütü de buzdolabında saklayabilir, bebeğinizi beslemeyi bir nebze daha kolaylaştırabilirsiniz. Göğüslerinizde ağrı veya hassaslık gibi bir durumda da göğüs pompası imdadınıza yetişebilir.


9.       Emzirmek eninde sonunda bitecek bir süreçtir.

Uzmanlar bebeğinizi sütünüz olduğu sürece 2 yıla kadar emzirebileceğiniz görüşünde. Fakat bu sürecin bir noktada biteceğini unutmayın. Sütünüzün azalmasıyla beraber bebeğinizi devam mamalarına ve/veya katı gıdaya yoğurt meyve püreleri sebze çorbaları gibi geçişe hazırlayın. Bu sürece bir başkasını katmak (mesela eşiniz!) sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

10.   Her anne farklı bir bireydir.

Kendinizi başka annelerle karşılaştırmayın. Her annenin bebeğini emzirdiği süre ve süt miktarı farklıdır. Elinizden geleni yapın ve bu sürecin keyfini çıkartmaya bakın.

İlgili aramalar: Emzirmek hakkında bilmeniz gereken 10 şey, Emzirmek hakkında bilmeniz gerekenler, Anne sütünün önemi, Emzirmenin önemi, Devam sütü, Göğüs pompası kullanımı, Bebek nasıl emzirilir, emzirmenin yararları
Görüntüleme Sayısı: 190,870 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Katı Gıdalara Geçiş

Bebeğinizin Anne sütü yanı sıra katı mamalara geçişi, yeni bir lezzet dünyasının kapılarının açılması anlamına gelmekt