/ 
 / 
Bebeğim İçin Ne Tür Kitaplar Seçmeliyim?

Bebeğim İçin Ne Tür Kitaplar Seçmeliyim?

Bebeğiniz dünyaya geldi, onu büyütmeye devam ediyorsunuz. Bu süreçte temel ihtiyaçları olan beslenme, uyku vb ihtiyaçları karşılarken, gelişimine de katkı sağlamak istiyorsunuz haklı olarak.

Sağ Beyin Odaklı Erken Eğitim Nedir, Ne Değildir?

Sağ beyin odaklı erken eğitim asla tek yönlü bir eğitim olmayıp yalnızca tüm bebeklerde ilk 36 ay boyunca inanılmaz bir

Bebekler dünyaya geldiklerinde çevreyi tanımak adına tüm duyularını en iyi şekilde kullanmaya çalışırlar. Özellikle dokunma duyusu onlar için çok önemlidir. Dokunma duyusu ve tensel temas ile birlikte kendilerini daha çok güvende hissederler.

Bu nedenle onlar için seçtiğimiz oyuncaklarda da buna dikkat etmeye çalışırız. Elleri ile rahat kavrayabilecekleri, sert olmayan, yumuşak ve güvenli oyuncaklar seçmeye çalışırız.

Kitap seçimlerimiz de en az oyuncak seçimi kadar önemlidir. Çocuğumuzun ilerde en iyi arkadaşı olacak olan kitaplarını seçerken de özenli ve dikkatli olmakta fayda vardır.

Özellikle 4 aydan itibaren bebekler resimler, resimli kartlar ve kitaplar ile ilgilenmeye başlarlar. Bunlar dikkatlerini çeker, ilk olarak tanımak amacıyla ağızlarına götürürler. Çünkü bebekler bu aylarda hala oral dönemdedir ve nesneleri ağız yoluyla tanır, tanımlar.

Elinde evirip çevirir, yere atar, sıkar, yırtmaya çalışır. Kısacası elinden gelen, gücünün yettiği birçok etkiyi kartlar ve kitaplar üzerinde dener.

Bu kitabı sevmediği ya da ona zarar vermek istediği anlamına gelmez. Tüm bunlar bebekler için tanıma yöntemidir.

Bu nedenle resimli kartlar ya da kitapları ağzına koyan ya da yırtmaya çalışan bebeğe ani ve sert tepkiler vermemek gerekir. Ona kitaba nasıl bakması gerektiği, sayfalarını nasıl çevirmesi gerektiği konusunda rehberlik etmek önemlidir. Kitabı her ağzına koyduğunda elinden bir hışımla çekmek yerine, yavaşça ağzından çıkarmasını sağlamak ve tekrar kitabın sayfalarına odaklanmasını sağlamak daha doğru olacaktır.

Peki bebeklerimiz için nasıl kitaplar seçmeliyiz.

  • Kitap içindeki resimler gerçek ya da gerçeğe yakın resimler olmalıdır. Karikatür ya da doğal olmayan çizimlerden oluşan kitapları tercih etmeyin.

  • Kitabın içinde her sayfada bir resim bulunmalıdır. Özellikle 4-6 aylık bebekler için bu önemlidir. Daha sonra bir sayfada birkaç resim bulunan kitapları da tercih edebilirsiniz.

  • Kitabın sayfaları kalın kartondan olmalıdır. İnce sayfalı kitapların sayfasını çevirmekte zorlanan bebek bu nedenle kitaptan hoşlanmayabilir.

  • Daha çok ciltli kitaplar tercih etmeye çalışın. Spiralli kitaplar bebeğinizin güvenliği için sorun olabilir. Spirali çıkarabilir, ağzına ya da gözüne sokabilir.

  • Küçük boy kitapları da tercih edebilirsiniz, büyük boy kitapları da tercih edebilirsiniz. Büyük boy kitaplar daha çok evde kullanacağınız tarzda olur ama küçük boy kitapları çantanıza koyup, farklı yerlere de götürme imkanınız olabilir.

  • Bebeğinizin dokunsal algısını geliştirmek amacıyla farklı dokunsal özellikteki kitapları da tercih edebilirsiniz.

  • Bebeğinizin işitsel algısını geliştirmek adına da sesli kitapları tercih edebilirsiniz.

  • Küçük yaştaki bebekler ve çocuklar için keloğlan masalları, kırmızı başlıklı kız vb uzun hikaye kitaplarını tercih etmeyiniz. Bunlar uzun olduğu için sıkılabilirler.


Çocuk Gelişim Uzm. ve Aile Danışmanı Emine Ergün

İlgili Aramalar: Bebek için kitap, Kitap, Kitap seçimi, Bebek, Bebek Eğitimi
Görüntüleme Sayısı: 5,770 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
Emine Ergün Çocuk Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı

Yorum Yap

Sonraki Makale

Yeşil Fasülyeli ve Havuçlu Dana Eti Püresi

Protein, vitamin ve mineral açısından zengin olan bu tarif, bebeğinizin en sevdiği öğünlerden biri olmaya aday!