/ 
 / 
 / 
Bebeklerde ve Çocuklarda Nitrat Zehirlenmesi

Bebeklerde ve Çocuklarda Nitrat Zehirlenmesi

Nitratın doğrudan zehirleme etkisi yoktur. Ama insanlar ve geviş getiren hayvanların sindirim sistemindeki bakteriler, nitratı nitrite indirgiyor ve bu da zehirlenmeye yol açıyor. Özellikle süt çocuklarında vücut ağırlıklarının her 1 kilosu için 5mg nitrat alınması halinde zehirlenme görülüyor.

Çocuklarda Zehirlenmeler

Ülkemizde zehirlenmeler; trafik kazası, düşme ve yanıklardan sonra 4. sırada yer alan kaza çeşididir.

Hangi yiyeceklerde nitrat bulunur?

Nitrat, yeşil yapraklı sebzelerde ve kök sebzelerde bulunur. Brokoli, havuç, lahana, şalgam, pancar, karalahana ve ıspanak gibi yiyeceklerin kesinlikle 3 aydan küçük bebeklere verilmemesi gerekir. 

Bu sebzelerin içerdiği nitrat miktarı, yetiştiği toprağa, gübreye, yağış durumuna göre değişiklik gösterir.

Nitrat zehirlenmesi bebeklerde Mavi Bebek Sendromu’na sebep olabilir. Bu yiyecekler kesinlikle 3 aylık bebeklere verilmemelidir ancak 6 aydan küçük bebekler için de zararlıdır. Bebeklerin mideleri, 6. aydan sonra bu yiyeceklerdeki bakteri ve nitrat ile baş edebilecek kadar gelişmektedir.

Neler Yapabilirsiniz?

Nitrat zehirlenmesi, günümüzde sık meydana gelmez ancak yine de tedbirli olmakta fayda var. Bebeğinizin aşırı miktarda nitrat almasına engel olabilmek için bu yiyeceklerin haşlama suyunu, yaptığınız yemek ve çorbalarda kullanmamalısınız. Haşlama sırasında bu sebzelerin içerisindeki nitratın büyük bir kısmı haşlama suyuna geçer.

Ayrıca bu sebzelerle yapılan yemekleri iki defadan fazla ısıtmamak gerekir. Nitrat bu tür yeşil yapraklı sebzelerde genellikle damarlı kısımlarda daha yoğundur. Bu nedenle bebeklerinize bu sebzelerle yemek yaparken yapraklı kısımları tercih ederek de önlem almış olursunuz.

Nitrat Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

  • Huzursuzluk
  • Beslenme ve ağlama sırasında çabuk yorulma
  • Çomak parmak
  • Parmak gibi uç noktalar olmak üzere vücudun sık sık morarması
  • Çocuğun sürekli çömelmesi,
nitrat zehirlenmesinin belirtilerindendir.

Ayrıca, dudağın çevresi, ağız içi, tırnak dipleri, parmak uçları ve yüz gibi tenin ince olduğu yerlere bakılarak da kolayca tespit edilir.

Yukarıdaki belirtilerin bir ya da birkaçını bebeğinizde gözlemliyorsanız vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız

Nitrat zehirlenmesi tedavi edilebilir bir hastalıktır.


Görüntüleme Sayısı: 262 Yayınlanma Tarihi: 04.01.2017
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Kış Aylarında Çocukları Dışarı Çıkarmak

Soğukların kendini iyice hissettirdiği bu kış aylarında anne ve babalar üşütüp hasta olmasından korktukları için, çocukl