/ 
 / 
 / 
Çocuk Nedir? Çocuğa Bakış Açısı Nasıl Olmalıdır?

Çocuk Nedir? Çocuğa Bakış Açısı Nasıl Olmalıdır?

Çocuk,  bebeklik ve ergenlik dönemi arasında ki insan olarak tanımlanmaktadır. Peki biz toplum olarak çocuk kelimesinden ne anlıyoruz

Özgüven Gelişimi İçin Çocukların Gerek Duyduğu 8 Unsur

Her ebeveynin en büyük rüyasıdır özgüvenli bir birey yetiştirmek...

Yerine karar alabileceğimiz, söz hakkının olduğu durumlarda bile, söz hakkı vermeye değer görmediğimiz, giyeceği ayakkabıdan, arkadaşlık ilişkilerine, seçeceği meslekten hayatını paylaşacağı eşe kadar, seçimlerine müdahale edebileceğimiz bir insan.

Çocuk ilk çocukluk döneminde daha özgürdür; istediği kıyafeti seçebilir, ebeveyni ile istediği tarzda konuşur, arkadaşlarını seçebilir, istediği oyunu oynar.  Ancak ergenlik ve yetişkinlik dönemine geldiğinde asıl karar verme merci kendisi olması gerekirken ebeveyni  “çocuk” un önüne bir set çeker.  “Biz senin aileniz buna biz karar vermeliyiz” der. 

Böylece ilk gelişim döneminde özgür olmaya alışmış olan çocuk, ergenlik döneminde arkadaş dahi seçemeyecek duruma gelir. Çocukken; "Sen büyüdün yalnız başına bir şeyler yapabilirsin" gibi özgüven destekleyici cümleler kuran ebeveynler, söz konusu meslek seçimi veya eş seçimi gibi, sorumluluğun %100 kişide olması gereken noktalarda, çocuklarını desteklemek yerine, çocuklarına karşı koyan bir davranış sergiliyorlar. 

Burada dikkat edilmesi gereken nokta; ilk çocukluk döneminde çocuğa nerede durması gerektiğini anlayacağı davranışlar sergilemeliyiz ki; ergenlik döneminde müdahalemiz, ilişkilerimizi sarsmıyor olsun. Çocuklarımızı büyütürken, nasıl tercih yapmaları gerektiğini ilk gelişim dönemlerinde doğru bir biçimde öğretebilirsek yaptıkları seçimlerden rahatsız olma olasılığımızı azaltmış oluruz.

Aldıkları kararların %100 sorumluluğunu almalarını sağlamak sizlerin elinizde…

Ebeveyn olarak öğrenmeniz gereken en önemli şey, “Çocuklarınıza Güvenmek”. Eğer çocuklarınıza güvenirseniz ve bu değeri onlara verirseniz; onlar da kendilerine güvenmeyi öğrenecekler. Çocuğunuzun yaşına uygun sorumluluklar verip, bazen de hata yapmasına fırsat vererek; sonunda kendi kendisine “bu bana ne öğretti, bundan nasıl bir ders çıkarabilirim?” demesini ve farkındalık kazanmasını sağlayarak ona güveninizi göstermeye başlayabilirsiniz.


Görüntüleme Sayısı: 567 Yayınlanma Tarihi: 11.12.2016
Zeynep Şimşek Uzman Pedagog

Yorumlar

Bilge muradov
Yorum Tarihi: 2016-12-12 19:34:04
Tsk ederim cok guzel bir yaziydi cocuga bir birey gozuyle bakmamiz gerekiyor.benim kizim kucuk bir hanimefendi:)

Yorum Yap

Sonraki Makale

Vaatlerin Altında Ezilen Güven Duygusu

Güven; koşulsuz olarak, kuşku duymadan inanmak, bağlanmak olarak tanımlanabilir. Güvenin ilk tohumları, çocukluk dönemin