/ 
 / 
 / 
Çocuğunuza Küsmeyin

Çocuğunuza Küsmeyin

Çocuklar özellikle 2-4 yaş arasında “Küstüm” ifadesini sıklıkla kullanmaya başlarlar. İstekleri yerine getirilmediğinde, onlarla oyun oynamadığınızda “Küstüm anne” ya da “Baba sana küstüm” gibi ifadeler kullanarak tepkilerini gösterirler.

Çocuklarımızı Cezasız Disipline Etmenin 3 Püf Noktası

Küçük çocuklarımıza nasıl davranmalıyız ki onlara doğru davranışları sosyal anlamda uyumluluğu öğretebilelim?

Peki siz “Anne/Baba ben sana küstüm” diyen çocuğunuza siz nasıl tepki vermelisiniz?

Genellikle anne babalar, “Küsersen küs, ben de sana küstüm” diyerek, çocuklarını bu davranıştan vazgeçirmeye çalışırlar.

Bir çocuk, annesi babası ona küsünce ne düşünür, ne hisseder?

  • Demek ki, hoşlanmadığım durumlarda küsebilirim, baksana annem babam da küsüyor, o zaman küsmek doğru bir davranış.

  • Okuldaki arkadaşım Ahmet de bana küsüyor, annem babam da küsüyor. O zaman annem ve babam aslında benim arkadaşım gibi. O halde onların her dediğini yapmak zorunda değilim.

  • Evde, okulda, misafirliğe gidince hoşlanmadığım bir durumla karşılaştığımda hemen küsebilirim. Bu, işe yarayan bir yöntem.


Bunlara sebep olmamak adına, anne baba çocuğuna küsmemelidir. Küsmek yerine, çocuğun o anki duygularını anlamaya çalışmalı, hatta ona adeta dublaj yapmalıdır.

Sanırım sen bir şeye kızdın, küsersen seni kızdıran şeyin ne olduğunu bilemem, benimle konuşmak ister misin” şeklindeki yaklaşım daha sağlıklı olacaktır.

Bu yaklaşıma rağmen, çocuk hala küsmeye devam ediyorsa “Şu anda konuşmak istemiyorsun sanırım, konuşmak istediğinde ben hazırım, konuşabiliriz” denebilir.

Bu konuşmalar sırasında çocuğun göz hizasına inmek, onunla göz kontağı kurmak çok önemlidir. Çocuk kendini baskı altında değil, güvende hissetmelidir.

Aradan bir süre geçtikten sonra çocuk anne babaya yanaşır ve konuşmak isterse “Hani bize küsmüştün, bizimle konuşma o zaman” gibi olumsuz bir ifade yerine “Seni dinliyorum, gel konuşalım” gibi olumlu bir ifade kullanılmalıdır.

Bu konuşma sırasında çocuğa küsmenin ne kadar yanlış bir davranış olduğu ile ilgili nasihatlar vermek yerine, duygularını ifade etmesine fırsat verilmelidir.

İlgili aramalar: Çocuk psikolojisi, Çocuk ve anne, Çocuk ve baba, Küstüm, Küsmek, Çocuklarda küsme
Görüntüleme Sayısı: 167,316 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
Emine Ergün Çocuk Gelişim Uzmanı ve Aile Danışmanı

Yorum Yap

Sonraki Makale

Emzirmeyi Kesme Yöntemleri

Emzirmeyi kesmek için metot ve uygulama olarak değişkenlik gösteren birden fazla yöntem bulunmaktadır.