/ 
 / 
Sebze Yemeyen Çocuklar

Sebze Yemeyen Çocuklar

Hemen hemen her çocuk yemek seçer. Bu durum ilkokul çağına doğru yavaş yavaş düzelmeye başlar. Yemek seçen çocuklarda en çok görülen sebze yemeklerini tüketmek istememeleridir.

Sebzeli Dana Güveç

Bu tarifte, soğan ve havuç, ete harika bir lezzet katmakta ve yavaş ve uzun sürede pişmesi eti güzelce yumuşatmaktadır

Çocukların gelişiminde et, süt, yumurta gibi besinlerin dışında sebze ve meyvelerde çok önemlidir. Bu sebeple, anneler çocuklarına sebzeleri sevdirmek ve sebze yedirebilmek için büyük bir çaba içerisinde olurlar.

Çocuklar 2 yaş civarlarında yemek seçmeye başlarlar. Sebze yemek istemeyen çocuğa sebze vermemek, verilen sebzeyi yemediğinde yediği gıdalardan sunmak ise oldukça yanlıştır. Çocukların yeni tatlara alışabilmesi için defalarca denemeleri gerekebilir. Bunun yerine iki çeşit sebze yemeği yaparak istediğini seçebileceğini söylemeniz çok daha uygun olur. 

Sebzeleri diğer yiyeceklerin içine saklayarak çocuğa yedirmek de annelerin denediği bir diğer yöntemdir. Bu da uzun vadede olumlu bir sonuç bırakmaz. Çünkü bu şekilde çocuğunuza sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandıramazsınız. Ayrıca sebzeleri diğer besinlerin içerisinde püre vs. olarak saklamaya çalışırken çocuğunuza yakalanırsanız sebze yememek konusunda çok daha katı bir tutumla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Çocuğunuza sebzeleri sevdirmek ve yedirebilmek için, daha da önemlisi sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazandırmak adına, severek tüketmelerini sağlamak için yapabileceğiniz birkaç öneriyi sizler için hazırladık;

  • Öncelikle ilk olarak çocuğunuza olumlu bir davranış kazandırmak istiyorsanız bunu kendinizin de uyguluyor olmanız gerektiğini unutmamalısınız. Menünüzde her gün bir çeşit sebze olması, anne ve babaların da sebze tüketmesi çocukları sebzeye yönlendirmek için en etkili yöntemdir.

  • Sebzeleri, özellikle brokoli ve karnabahar gibi sebzeleri, üzerine peynir eriterek servis edebilirsiniz. Sebzeleriniz bu şekilde çok daha lezzetli olur. Hem peynir ile çocuğunuzun kalsiyum ihtiyacınızı da karşılayabilirsiniz. 

  • Çocuğunuzla birlikte yemek hazırlamanız da oldukça etkili bir yöntemdir. Çocuğunuz yapım aşamasında bulunduğu ve hazırlanmasına yardımcı olduğu yiyecekleri tüketmekte çok daha hevesli davranır. Birlikte yemek hazırlamanız veya alışverişe birlikte çıkarak yemek istediklerinizi birlikte seçerek karar vermeniz güzel bir yöntem olabilir.

  • Yemek saatlerinizi aile bireylerinin bir araya geldiği keyifli zamanlar haline getirmelisiniz. Televizyonu kapatın ve güzel bir müzik eşliğinde güzel konulardan bahsederek huzurlu bir ortam oluşmasını sağlayın. Yemek yemek çocuklar için yalnızca beslenmek değil; aynı zamanda öğrenmek ve deneyim kazanmak için de bir fırsattır. Bu deneyimlerinin olumlu geçmesini sağlayın.

  • Örneğin akşam yemeğinizde ıspanak, köfte, salata ve makarna var. İlk olarak ıspanak ve salatadan başlamanız ve ardından köfte ve makarnayla devam etmeniz gerekir. Önüne tüm yemekleri aynı anda koyarsanız, her çocuk makarnayı bitirdikten sonra bir veya iki köfte yer ve sebzesini yemek istemez. Yani ilk olarak sebzeler, ardından proteinler ve karbonhidratlar şeklinde sıralama yapmalısınız.

  • Kararlı olmanız çok önemlidir. Çocuğunuz bir yemeği yemese bile defalarca tabağına koymalısınız. Bırakın sebze tabakta kalsın, ısrarcı olmayın. Israrcı olursanız belki o öğünlük sebzesini yemesini sağlayabilirsiniz ancak ısrarla beslenen çocuklar ileride yeme problemleri yaşamaya daha yatkın olurlar. Çocuğunuzun gelişiminde gerilik ya da kilo kaybı gibi beslenme odaklı sorunları yoksa kesinlikle ısrarcı olmadan sabırla ve kararlılıkla sebze hazırlamaya devam etmelisiniz.

  • Çocuğunuz bir sebzeyi sevmediğinde tadına bakmasını isteyin. Eğer beğenmezse onu zorlamayın. Bu şekilde çocuğunuzun güvenini kazanırsınız ve ileride tadına baktırmak istediğiniz yiyecekleri size güvendiği için tatmak konusunda sorun çıkarmaz.

Özetle, Çocuklarda yemek seçme, 2 yaş civarı başlar ve yaklaşık ilkokul çağlarında düzelme gösterir. Önemli olan, bu dönemde çocuğunuzu ısrarla zorlamamanız ve olası beslenme problemlerine ön ayak olmamanızdır.

Görüntüleme Sayısı: 4,917 Yayınlanma Tarihi: 27.12.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Altıncı Hastalığa Dikkat!

Roseola infantum diğer adıyla altıncı hastalık yüksek ateş ve huysuzluk gibi belirtileri nedeniyle çoğunlukla diş çıkarm