/ 
 / 
Meyve ve Sebze İçerikli Bebek Mamaları: Sıkça Sorulan Sorular

Meyve ve Sebze İçerikli Bebek Mamaları: Sıkça Sorulan Sorular

İlk sorumuz: Sevgili Bebek olarak paylaştığınız meyve içerikli mamalarda neden meyvelerin pişmesi gerekiyor?


Bulgurlu Kavrulmuş Ispanak

Bulguru ısıya dayanıklı bir çanağa alıp üzerine kaynar su ekleyin ve 20 dakika bekletin. Bu sırada yağı tencerede kızdır

Pek çok ebeveynin bebeklerine hazırladıkları meyve ve sebze içerikli mamalar ile ilgili sorun yaşadığı noktalar, veya Sevgili Bebek olarak paylaştığımız mama tarifleri hakkında sormak istedikleri sorular bulunmakta. Bu makalemizde bu soruların bir kaçını ele almayı arzuladık.

Sevgili Bebek olarak paylaştığınız meyve içerikli mamalarda neden meyvelerin pişmesi gerekiyor?

Bebeklerimize sunduğumuz elma, şeftali gibi pek çok meyve oldukça yüksek miktarlarda lif içermektedir. Çiğ halde sunulduğunda, 8 aydan küçük bir bebeğin midesinin bu lifleri hazmetmesi pişmiş meyvelere kıyasla daha zor olacaktır. Bu nedenle 8. aya kadar bebeğinize sunduğunuz tüm meyvelerin kabuklarının soyulmuş ve pişmiş olmasını önermekteyiz.

Bununla beraber çiğ meyve tüketen bebeklerde önemli bir sağlık sorunu görülmemektedir. Meyvelerin pişirilmesinin asıl amacı bebeğinizi oluşabilecek hazımsızlık ve gaz durumlarından korumaktır.

Bebek mamalarında donmuş meyve ve sebze kullanabilir miyim?

Bebek mamalarında dondurulmuş meyve veya sebze kullanmanızın bir sakıncası bulunmamaktadır. Hatta bazı durumlarda dondurulmuş meyve veya sebze, "taze" aldığınızdan daha taze olabilir. Sıcaktan pörsümüş, rengini kaybetmeye yüz tutmuş bir demet ıspanak almak yerine bir paket dondurulmuş ıspanak kullanmanız hem bebeğiniz için daha sağlıklı olacak hem de yapacağınız mamanın daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Bebek mamalarında taze ve organik ürünler ilk tercihiniz olmalıdır. Bununla beraber bu dondurulmuş veya organik olmayan ürünlerin kullanılmaması gerektiği anlamına gelmemektedir.

Donmuş gıdalar besleyici madde kaybı yaşarlar mı?

Donmuş gıdalar dondurulma sürecinde önemli bir besleyici madde kaybı yaşamazlar. Pek çok dondurulmuş meyve ve sebze dondurulmadan önce pişirilmez ve hem görüntülerini hem de lezzetlerini kaybetmemeleri açısından şok dondurma süreci ile dondurulurlar. Bu süreç evimizdeki dondurucu bölmelerde olduğu gibi yavaş bir donma süreci yerine, ısının çok daha fazla düşürüldüğü ve çabuk gelişen bir süreçtir.

Meyve veya sebze içerikli bebek mamalarını buzdolabında ne süreyle saklayabilirim?

Bebeğiniz için yaptığınız meyve veya sebze içerikli bebek mamalarını buzdolabında 48 saat saklayabilirsiniz. Gıda güvenlik otoriteleri 72 saate kadar bakteri oluşumunun tehlike yaratmayacak düzeyde olduğunu belirtse de, bakteri oluşumunu minimal seviyede tutmak ve mamanın tadını ve lezzetini korumak açısından mamanın 48 saat içerisinde tüketilmesini önermekteyiz.

Meyve ve sebzeleri pişirmenin en iyi yöntemi nedir?

Meyve ve sebzeleri pişirirken odaklanmanız gereken nokta besleyici madde ve su kaybını mümkün olan en az seviyede tutmaktır. Bundan dolayı sebzeleri buharda veya fırında pişirmek en iyi iki alternatif olmaktadır.

Haşlayarak pişirmek genelde besleyici madde kaybına neden olmaktadır. Bu sorunun haşlama suyunu da mamaya inceltici olarak katarak çözebilirsiniz.

Bebek mamalarında kullanacağınız meyve ve sebzeleri kızartmanızı kesinlikle önermemekteyiz.

İlgili Aramalar: Bebek beslenmesi, Bebek maması, Bebek yemekleri, Bebek mutfağı, Meyveli bebek maması, Sebzeli bebek maması
Görüntüleme Sayısı: 17,247 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Peynirli ve Havuçlu Tavuk Püresi

12. aydan itibaren bebeklerinize Peynirli ve Havuçlu Tavuk Püresi verebilirsiniz.