/ 
 / 
Çocuklar ve Kefir

Çocuklar ve Kefir

Kefir uzun yıllardır hayatımızda bulunur. Bize Kafkaslardan gelmiştir ve son zamanlarda oldukça tercih edilen bir besin haline gelmiştir. Ancak çocuklar yeterince kefir tüketmiyor. “Uzun yaşama iksiri” ve “Peygamber darısı” olarak adlandırılan kefirin bir çok faydası bulunmaktadır ve çocuklarımızın daha sık tüketmesi gerekmektedir.

Kefiri Çocuklara Sevdirmenin Yolları ve Kefirli Tarifler

Kefirin halk arasındaki ismi “Uzun Yaşam İksiri”. Hem çocuklar hem de yetişkinler için faydaları da saymakla bitmiyor.

Bu yazımızda sevgili ebeveynlerimizi, kefirin ne olduğu, ne gibi faydaları olduğu hakkında bilgilendireceğiz…

Kefir Nedir?

Kefir krema kıvamında ekşimsi bir tadı olan fermante süt ürünüdür. İnek, koyun ve keçi sütüne karnabahar gibi canlı organizma içeren, kefir granülleri eklenerek elde edilir. Bu taneler büyür, çoğalır ve özelliklerini bir sonraki jenerasyona aktarır. Eğer iyi muhafaza edilirse, yıllarca aktivitesini korur.

Kefir sütün içinde bulunan tüm besin maddelerini içerir ve granüllerinde bulunan probiyotik bakterilerin sayesinde besleyici etkisi daha yüksektir. Protein, temel mineraller, K vitamini, B vitamini, B12 ve B1 vitamini barındırır. Vücutta daha kolay emildiği için diğer süt ürünlerinden daha değerlidir.

Kefirde bulunan aminoasitlerden Tryptophan rahatlatıcı ve sinir sistemini düzenleyicidir. Ayrıca kefir tam bir biyotin kaynağıdır. Biyotin, folik asit, pantothenic asit ve B12 gibi tüm B vitaminlerinin emilimini sağlayan bir B vitamini türevidir. Böbrekler, ciğer ve sinir siteminin düzenlenmesindeki etkisi bu yüzden kaynaklanmaktadır. Kefir sağlığımız için, tüm besin öğelerini içeren bir probiyotiktir.

Probiyotik Nedir?

Besinlerle veya ayrı olarak alınan, mukozal ve sistemik immüniteyi düzenleyerek, bağırsaklarda besinsel ve mikrobiyal dengeyi sağlayan, konakçının sağlığını olumlu yönde etkileyen canlı mikroorganizmalara probiyotik ismi verilir. Yüzyıllarca bakterilerin vücudumuza zararlı olduğunu ve hastalık yaptığını düşündük. Ancak artık bazı mikroorganizmaların vücudumuz için gerekli olduğunu biliyoruz.

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kefirin faydaları saymakla bitmez. Yalnızca çocuklar değil, emziren anneler, yetişkinler hastalar herkes için oldukça faydalıdır. Faydalarından bahsedecek olursak,

Bebeklikten ergenliğe kadar, dişlerle kemiklerin oluşumuna, sağlıklı doku ve kasların gelişimine yardımcı olur.
Diş çürüklerini önler.
Kansızlığı önler.
Görme yeteneğini güçlendirir.
Hormon dengesini sağlar.
Astım ve alerjiye karşı direnç oluşturur.
Boyun uzamasına ve sağlıklı gelişime yardımcıdır.
Kefir bağışıklık sistemini güçlendirir, böylece vücudun enfeksiyonlara karşı olan direncini arttırır.
Vücudun gelişmesi ve sağlıklı kalması için ihtiyacı olan, vitamin, mineral ve protein desteklerini sağlar.
İştah açar.
Zeka gelişimine katkı sağlar.
Kesik ve yaraların hızla iyileşmesine yardımcı olur.
Otizm bulgularını hafifletir.
Yiyeceklerin hazmını kolaylaştırır.

Çocuklara kaç yaşından itibaren kefir içirilebilir?

3 yaş ve üzeri çocuklar günde bir bardak (200ml) kefir içebilirler.

1 yaşından sonra ise, bir çay bardağı (100ml) kefir yeterlidir.

Öncelikle bebeğinizin doktoruna danışarak, kullanmanızda herhangi bir sakınca görülmediği takdirde, kefiri de bebeğinizin menüsüne ekleyebilirsiniz.

İlgili aramalar: Kefir nedir, Kefirin faydaları, Çocuklar ve kefir, Çocuklar kefir içebilir mi, Kaç yaşından sonra kefir içilir, Bebekler ve kefir, Bebek beslenmesi, Çocuk beslenmesi, Kefir kaç yaşında verilmeli, Bebeklere kefir içirmek, Kaçıncı aydan itibaren kefir içirilir
Görüntüleme Sayısı: 4,570 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

İleri Yaşlarda Hamilelik Hakkında Merak Edilenler

İleri yaş hamileliğinde düşük riski, down sendromu, dış gebelik, gelişme geriliği gibi bazı sorunlar akla geliyor.