/ 
 / 
Çocuğunuza Sebzeleri Sevdirmenin 5 Yolu

Çocuğunuza Sebzeleri Sevdirmenin 5 Yolu

Türlü sebzelerin türlü faydaları ortada... Demir deposu ıspanaktan, A vitamini zengini havuca kadar sebzelerin hayatımızdaki yeri sorgulanamaz. Peki, sağlıklı bir yaşam sürmemiz için en büyük gereksinimlerimizden biri olan sebzeleri çocuğunuza nasıl sevdirebilirsiniz? İşte bunu gerçekleştirebileceğiniz 5 yol.

Sebzeli Kolay Tavuk

Pırasayı yumuşayıncaya kadar tereyağında soteleyin. Tavukları tencereye ekleyin ve 3 ila 4 dakika daha soteleyin.

1. Sebzelerinizi pişirme yöntemlerinizi değiştirin.


Haşlanmış sebzeler vitaminlerini ve minerallerini kaybetmelerinin yanı sıra, tat olarak da çocuğunuzun hoşuna gitmeyecek, yalın ve kuru bir şekilde pişmektedirler. Bunun yerine sebzeleri fırında veya buharda pişirin. Özellikle dokusu nedeniyle sebze sevmeyen çocuklar, fırında pişmiş, dışı çıtır, içi yumuşak sebzeleri sevmeye daha yatkın olacaklardır.

2. Baharatlardan kaçınmayın.


2 yaşından büyük bebeklerde pek çok baharatı rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sebzelere ekleyeceğiniz biraz zerdeçal, kimyon gibi baharatlar, sade sebze tadını sevmeyen çocuğunuza çok daha çekici gelebilir. Böyle baharatların antioksidan özellikleri, hazıma yararları da cabası!

3. Soslar ve püreler


Çocuğunuza sebzeleri daha çekici hale getirmek için soslarla sunmayı deneyin. Buharda pişirilmiş brokolilerin üzerine gezdirilmiş bir peynir sosu, onları çocuğunuz için çok daha lezzetli hale getirecektir. Aynı şekilde, çocuğunuza çiğ havuç, salatalık, kereviz sapı gibi sebzeleri de humus eşliğinde sunmayı deneyebilirsiniz. Çocuğunuzun hali hazırda sevdiği patates püresi gibi pürelere, biraz brokoli veya brüksel lahanası katmak, onlara bu gıdaların tadını çok baskı kurmadan sevdirecek, ilerde bu tür gıdaları yemeye hazır hale getirecektir.

4. Alışverişe çocuğunuzu da götürün.


Çocuğunuz nerden geldiğini gördüğü, ve seçim sürecinde bulunduğu gıdaları yemeye çok daha istekli olacaktır. Ondan hoşuna giden sebzeleri göstermesini isteyin, ve gösterdiği sebzelerden ona özel mamalar yapın. Bu süreçte bulunan çocuk yapılan mamayı yemeye çok daha istekli olacaktır.

5. İyi örnek olun.


Çocuğunuzun her davranışını sizi örnek alarak kurguladığını unutmayın. Kendi beslenme alışkanlıklarınızı değiştirirseniz, çocuğunuzun da sağlıklı yemeye daha yatkın olacağını göreceksiniz. Çocuğunuza hazırladığınız mamalara benzer yemekler yiyin ve böylece çocuğunuza bunun doğru ve dengeli bir beslenme tarzı olduğunu tek bir kelime etmeden göstermiş olun.İlgili aramalar: Çocuğa sebzeleri sevdirmenin yolları, Çocuğum sebze yemiyor, Çocuklar için sebze, Sebze sosu, Sebze püresi, Beslenme alışkanlıkları, bebek beslenmesi, bebek

Görüntüleme Sayısı: 26,052 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Zihinsel Gelişimi Sağlıklı Bebekler Yetiştirmek İçin 7 Temel Oyun Türü

İnsanoğlu sosyal bir varlık ve toplumsal yaşama uygun fizyolojik özelliklere sahiptir.