/ 
 / 
Biberonla Beslenme Kılavuzu

Biberonla Beslenme Kılavuzu

Elbette her anne bebeğini emzirmek ister. Fakat süt yetersizliği, iş ve benzeri durumlardan dolayı pek çok anne biberonla beslenmeye başvurmaktadır. Siz de yakın zamanda bebeğinizin biberonla besleme kararı aldıysanız, kafanızda bu konuda pek çok soru olabilir. Merak etmeyin, bu konuda aşağıdaki 7 adımı izleyerek tam bilgi sahibi olabilirsiniz.

Emzirme ve Biberonla Beslenme: Karma Beslenme Esasları

Çoğu anne için biberon destekli emzirme harika bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda size böyle bir çözüm

Tüm biberon parçalarının, emziklerin, ve diğer kullanacağınız aletlerin temizliğine dikkat edin.


Eğer evinizdeki su klorluysa (hemen hemen her şehirde olduğu gibi) kirli biberonlarınızı bulaşık makinesiyle yıkayıp, sıcak su ile bir kere daha durulayarak steril olduğundan emin olabilirsiniz. Evinizde kuyu suyu kullanıyorsanız bu adımların yanında biberonunuzu ve tüm aksesuarlarını 5-10 dakika kadar kaynar suda bekletmenizi öneririz.


Anne sütü yerine geçen bir formül kullanıyorsanız, talimatları iyi okuyun.


Kutunun üzerindeki talimatları tamamen uyguladığınızdan emin olun. Fazla su eklemeniz halinde bebeğiniz ihtiyacı olan kalorileri alamayacak, az su kullanmanız halinde de mama çok koyu kalacak ve bebeğinizde susuzluk ve ishal gibi problemlere yol açacaktır.


Mamayı hazırlayın veya sütünüzü sağın.


Mamayı hazırlamak için kullanacağınız suyu kaynatın ve en az 1 dakika kaynar kalmasını sağlayın. Toza ekleyin ve iyice karıştırın. 24 saate kadar saklamak için buzdolabınızı kullanabilirsiniz. Eğer hazırladığınız mama buzdolabının dışında 1 saatten fazla kalırsa, bebeğinize vermeyin ve mamayı atın.

Eğer sütünüz veya mamanız buzdolabındaysa, hafifçe ısıtın.

Bebeğinizi biberonla beslemek için mamanın sıcak olması gerekmez ama pek çok bebek oda sıcaklığındaki mamayı buzdolabı sıcaklığındaki mamaya tercih edecektir. Ayrıca oda sıcaklığındaki mamanın sindirimi bebeğiniz için daha rahat olacaktır. Bu nedenle biberonu su dolu bir tencereye koyun, ve hafifçe ısıtın. Biberonun içeriğinin iyice karışmasına dikkat edin. Mamanın sıcaklığını bileğinize birkaç damla dökerek ölçebilirsiniz.


Bebeğinizi beslenme pozisyonuna getirin.


Bebeğinizi yarı oturur olacak şekilde kucağınıza alın ve bir kolunuzla boynundan destekleyin. Beslenmeyi yatar bir durumda gerçekleştirmeyin, böylesi bir durum sütün veya mamanın orta kulağa kaçarak iltahaba yol açmasına sebep olabilir. Bebeğinizin mama yerine hava yutmasını engellemek için biberonu dik tutun ve içeriğinin emzik bölümünü tam olarak doldurduğundan emin olun.


Bebeğinizin tükettiği miktarı not alın.


Ölçülü bir biberon kullanmanız bu görevi son derece kolaylaştıracaktır. Bebeğiniz ilk 1-2 haftasında her öğünde 50 ila 100 mL arası mama veya süt tüketecektir. İlk bir kaç gününde bu miktar 25mL’den az bile olabilir. Bebeğinizin gün içinde tükettiği mama veya sütün miktarını not almanız, doktor randevularınızda doktorunuzun bebeğinizin beslenmesinin normal olup olmadığını kolayca anlamasını sağlayacaktır.

Bebeğinizi biberonu bitirmeye zorlamayın. Eğer iştahlı gözükmüyor, veya ilgisini kaybettiyse beslenme işlemini bitirin. Biberon bittikten sonra bile iştahlı bir şekilde emiyorsa, biraz daha mama ve süt hazırlayın ve ona sunun.


Bebeğinizin gaz çıkarmasına yardımcı olun.


Bebekler beslenme sırasında hava yuttuklarından dolayı gaz ağrısı çekebilir ve huysuz bir hale bürünürler. Buna engel olmak için beslenme sırasında kısa aralar verin ve bebeğinizin gazını çıkarmasına yardımcı olun. Bunu onu kucağınıza alıp sırtını ovarak, veya kucağınızda yüz üstü yatırıp hafifçe sırtına vurarak yapabilirsiniz.

İlgili Aramalar: anne sütü yerine geçen mamalar, bebeğimi biberonla nasıl besleyebilirim, biberon temizliği, biberonla beslenme, emmeyen bebekler için biberon
Görüntüleme Sayısı: 20,613 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Çocuğunuzu Disipline Ederken Kaçınmanız Gereken 7 Davranış

Hata yapmak insan olmanın özünde olan bir davranıştır. Ebeveynliğin özünde ise çocuk disiplin hataları yatar. Her ne kad