/ 
 / 
Bebek Mamalarında Çeşitlilik: Bebeğiniz Aynı Mamalardan Sıkılır Mı?

Bebek Mamalarında Çeşitlilik: Bebeğiniz Aynı Mamalardan Sıkılır Mı?

Hoşlandığı tatlarda yüzünün gülmesini, beğenmediklerinde yüzünü ekşitmesine hep siz tanık olmaktasınız. 

Yaban Mersini, Muz ve Elma Püresi

Bütün meyveleri kalın tabanlı bir tencereye koyun ve tencerenin kapağını kapatarak kısık ateşte 5 dakika pişirin.

Bebeğinizi katı gıdalarla tanıştırdınız ve onun çeşitli tatları ve dokuları tatmasını ve keşfetmesini keyifle izlemektesiniz. Hoşlandığı tatlarda yüzünün gülmesini, beğenmediklerinde yüzünü ekşitmesine hep siz tanık olmaktasınız. Bu süreçte aklınıza "Bebeğimin gıdalarında çeşitlilik olması ne derece önemli?" sorusu gelmiş olabilir.

Katı gıdalara tanışmanın ilk aşamasında bebek mamalarında çeşitlilik limitlidir. Gıda alerjilerinden dolayı bebeğiniz bir kaç sene içinde tadacağı ve belki de çok seveceği pek çok gıdayla bu aşamada tanışamayacaktır. Bu süreç içerisinde gıda alerjisi yaratmayacak yeni gıdaların alerjilerin tanımlanabilmesi için 3-4 günde bir bebeğinize sunulması gerekmektedir.

Peki bu süreçte bebeğiniz mamalarından sıkılıyor olabilir mi? Bebeklerinin az yediğinden şikayet eden pek çok ebeveyn için bu son derece mantıklı bir açıklama olabilir. Her gün aynı yulaf ezmesini, sebze püresini yemek sizin kulağınıza da sıkıcı gelmiyor mu? Belki de... Bununla beraber bebeğiniz büyük olasılıkla sizinle aynı fikirde değil.

Bebek Ne Zaman Mamalarında Çeşitlilik Bekler?


Bebekler 9. aylarına kadar gıdalarında herhangi bir çeşitlilik aramazlar, aynı mamaları yemekten de sıkılmazlar. Bu noktada bebeğinizin damak tadı şekillenmeye başladığından ufak bazı tercihler oluşabilir. Örneğin, kırmızı et dokusunu tadan bir bebeğin bu doku hoşuna gidebilir ve kırmızı et içeren mamaları tercih etmeye başlayabilir.

9. aya kadar bebeğiniz doku ve tatlara daha alışmadığından her gün aynı mamayı yemek onun için herhangi bir sorun teşkil etmez. Bununla beraber gıda alerjilerine dikkat etmek koşuluyla bebeğinizi mümkün olduğu kadar fazla tada alıştırmak onun damak zevkini olumlu olarak etkileyecektir.

9. aydan itibaren bebeğinizi değişik tatlara alıştırmak isteğindeyseniz, pek çok gıdayı birbirine karıştırmak yerine baharat ve nebat kullanımına başlayabilirsiniz. Elmalı pürelerinize biraz tarçın eklemek, kırmızı eti ise karabiber ve kimyon ile sunmak hem bebeğinizi değişik tatlarla tanıştıracak hem de önemli bir gıda alerjisi riski yaratmadan mamalarında çeşitlilik yaratacaktır.

İlgili Aramalar: Bebek maması, Bebek aynı mamadan sıkılırmı, Bebek yemekleri, Bebek püresi, Yulaf ezmesi, Bebek için yararlı gıdalar
Görüntüleme Sayısı: 3,460 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Bebeğiniz ve Bal

Bal bebeklik döneminin tartışmalı gıdalarından biridir.