/ 
 / 
Bebek Beslenmesinde 4 Önemli Nokta

Bebek Beslenmesinde 4 Önemli Nokta

Bebeklik çağı her konuda olduğu gibi beslenme konusunda da doğru temellerin atılması gereken bir çağdır. Son 20 yılda yapılan araştırmalar (Power et al, 1997), bebeklikte ve çocuklukta doğru beslenme alışkanlıklarının yerleştirilmemesi, ve fazla beslenmenin hayatın ileriki yıllarında obeziteden kalp hastalıklarına kadar pek çok soruna yol açtığını kanıtlamıştır. 

Beslenme Alışkanlığı Nasıl Kazandırılır?

Yemek yeme hemen hemen her annenin yaşadığı stresli bir durumdur. Özellikle iştahsız (!) çocuklar tam bir işkence gibidi

İşte bebeğinizi uzun dönemli beslenme sorunlarından korumak amaçlı gözetmeniz gereken 4 önemli nokta:

1. Bebeğinizin doyma ipuçlarını kaçırmayın.

Emzirilen bebeklerde bebeğin meme ucunu ağzından çıkarması, emmeyi bırakıp gözlerini kapaması, veya fiziksel olarak kendini memeden uzaklaştırmaya çalışması genelde doyduğunu göstermektedir. Bu tür ipuçlarını fark ettikten sonra bebeğinizi emmeye veya biberonla beslemeye zorlamayın. Özellikle yenidoğanlar yemek seçme gibi bir algıları olmadığından dolayı acıktıklarını ve doyduklarını size hemen belli edeceklerdir.

2. Yemeği bebeğinizi sakinleştirmek amacıyla kullanmayın.

Sürekli ağlayan bebeklere meme vermek, veya biberon ile beslemek sıkça görülen bir yanlış alışkanlıktır. Eğer bebeğinizin aç olmadığından eminseniz ona meme veya yemek sunmadan önce emzik sunmayı, şarkı veya ninni söyleyerek rahatlatmayı deneyin. Bebeği sakinleştirmek amaçlı mama tüketimi genelde bebeklerin ihtiyaçlarından fazla besin almalarına ve gelecek yıllarda kilo sorunu yaşamalarına neden olmaktadır.

3. Katı gıdalara geçişte anne sütünü ihmal etmeyin.

Bebeğinizin ilk 12 ayında aldığı kalorilerin temel kaynağı anne sütü olmalıdır. Her ne kadar 6-8 aylık bebekler katı gıdaya geçmeye aday olsa da, bu bebeğinizin kavanoz üstüne kavanoz bebek maması yemesi anlamına gelmemektedir. 6-12 ay arası katı gıdaya geçişte amaç bebeğinizin tatlara ve dokulara alışmasıdır. Bu süreçte bebeğinizin ana gıdası anne sütü olmaya devam etmelidir.

4. Bebeğinizin kilosuna dikkat edin.

Bebeğiniz 4. ayında doğum kilosunu hemen hemen 2'ye katlamış, 12. ayında ise 3'e katlamış olmalıdır. Eğer bebeğinizin kilosu bu ölçülerden önemli derecede farklı ise mutlaka çocuk doktorunuza başvurun. Bebeğin yeterince kilo almamasıyla beraber kendini gösterebilecek gelişim geriliği önemli bir sorun olduğu gibi, bebeğin ölçülerinden fazla kilolu olması da gayet önemsenmesi gereken bir sorundur.

Bu yazı http://www.parenting.com/article/4-healthy-baby-feeding-tips adresinden derlenmiştir.

İlgili Aramalar: Bebek beslenmesi, Bebek, Bebek kilosu, Gelişim geriliği, Bebek maması, Anne sütü, 8 aylık bebek, 6 aylık bebek
Görüntüleme Sayısı: 12,500 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Çocuğunuzun Doğadan Zevk Alması için Oynayabileceğiniz Oyunlar

Açık havada çocuğunuz ile birlikte oynayabileceğiniz oyunlardan 4 tanesini sizin için derledik.