/ 
 / 
Emzirme ve Biberonla Beslenme: Karma Beslenme Esasları

Emzirme ve Biberonla Beslenme: Karma Beslenme Esasları

Çoğu anne için biberon destekli emzirme harika bir çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yazımızda size böyle bir çözümü seçmiş anneler için bu yöntemin esaslarını sunmaktayız.

Biberondan Bardağa Geçiş Süreci

Yetişkin insanlar gibi bebekler de, alıştıkları rutin eylemlere ve cisimlere bağımlılık gösterirler.

Bilindiği gibi çoğu zaman emziren anneler ile biberon anneleri arasında hafif de olsa bir rekabet söz konusudur. Bu konu forumlarda vs. sürekli gündeme de gelmektedir. Bu iki katmana da girmeyen, emziren ama yanı sıra bebeğini biberonla da besleyen annelerin de sayısının hayli yüksek olduğunu da göz önünde tutmamız gerekiyor.

Bu tartışmaları bir kenara bırakıp sütünü çoğaltamayan veya başka bağlayıcı nedenler ile bebeğini anne sütü ile tam doyuramayan ve bu nedenle biberon mamasından destek alan anneler, hiç değilse bu yöntem ile bebeklerini doyurucu beslediklerinden emin olduklarını vurguluyorlar.

Karma beslenmeyi benimsemek için haklı nedenler var.


Sezaryen doğumla dünyaya gelen Berk bebek, hastanede kaldığı sürece sütü gelmeyen annesi yerine, güçsüz de olduğu için yeni doğan hemşiresinden ilk biberon mamasını tatmıştı bile. Daha sonrasında annesi tarafından emzirilen Berk bebek annenin gece görüş bozukluğuna neden olan bir göz rahatsızlığından dolayı gece boyunca emzirmeye kalkamamasından ötürü babası tarafından biberon maması ile beslenmeye alıştırılmıştı. Bu aile için karma beslenme “Ya hep ya hiç!” bakış açısından farklı olarak, anne sütünün önemini göz ardı etmeyerek; anneyi de tedirgin etmeden doğru bir çözüm olmuştu.

Yine bir başka örnekte işine acil bir biçimde geri çağrılan Selen Hanım’ın kızı Zeynep için tek akılcı çözüm akşam ve gece emzirmek, gündüz ise sütü pompalayıp gitmek olsa da, gündüz annesi tarafından pompalanan süt Zeynep’in sağlıklı gelişimi için yeterli olmadığından biberon ile beslenmeden destek alarak süreç yönetilmiştir.

Bizim her iki örnekte de vurgulamaya çalıştığımız ana olgu, karma beslenmenin çoğu zaman -özellikle de anne sütü yetersiz kaldığında- tamamen biberon mamasına yönelmekten çok daha akılcı bir ara çözüm olmasıdır.

"Sütüm yetmiyor veya sütüm beslemiyor, o nedenle emzirmeyi bıraktım." söylemleri yerine biberon destekli karma beslenmeye yönelmenin daha sağlıklı ve uzun vadede doğru yöntem olduğu şüphe edilemez bir gerçektir.

Karma beslenme hangi durumlarda iyi bir seçenektir?


  • Anne sütünün yeterli olmadığı, bebeğin sağlıklı beslenemediği durumlarda, ya hep ya hiç mantığından öte olabildiğince emzirmeye devam etmenin yanı sıra biberon maması takviye edilmesi.

  • Çalışan anneler için gereken durumlarda.

  • Eğer annenin iş yükü, hastalığı, yetersiz kalışı ve benzeri durumlarından dolayı baba da beslenme sürecine ortak edilmek isteniyorsa.

  • Daha serbest yaşam biçimi benimsenmek isteniyorsa

  • Özellikle çoğul gebelikler sonrası ikiz, üçüz bebekli anne emzirme konusunda belli bir emzirme yorgunluğu ve isteksizliği yaşıyorsa karma beslenme akılcı bir yöntem olarak düşünülebilir.


Karma beslenmede bebeğin hem meme hem de biberon emmesini devam ettirmeye yönelik tüyolar nelerdir?  • Öncelikle bebeğinizin emzirme sırasında alabileceği süt miktarından çok daha fazlasını alamayacağı tek ve küçük delikli biberonları tercih etmeniz gerekir.

  • Sütünüzün azalmaması için emzirme seanslarının biberon maması ile beslenmelerden daha fazla olmasına özen gösteriniz.

  • Bebeğinizi gün içinde ne zaman emzireceğinizi ve ne zaman biberon ile besleyeceğinizin planlamasını yapın ve buna uymaya büyük gayret gösterin. Böylece vücudunuz süt üretimi konusunda da belli bir rutine oturacaktır.

  • Emzirmelerde bebeğinizi uzun süre memede tutmaya ve memeyi tamamen boşaltmasına gayret ediniz, çünkü kısa süreli emzirmelerde göğüsten öncelikle az yağlı ön süt gelecektir. Yalnızca uzun süre emzirmelerde, memenin tam olarak boşaltılmasında oluşan yağlı besleyici sütün de emilmesi ardından süt bezlerinin tekrar süt üretimi sağlıklı ve yoğun olabilecektir. Bunun dışında bebeğin her iki göğsünüzü de emerek boşaltmasına özen göstermeniz yerinde olacaktır.

  • Babanın da beslenme sürecinin içine dahil edildiği karma beslenmelerde, bebeğin kısa sürede annenin memesini emmek ve babanın biberonu emmek gibi iki ayrı olguyu ezberlediğini ve kabullendiği, bu nedenle de karma beslenmeyi daha sağlıklı ve uzun süreli sorunsuz yürütülebildiği gözlemlenmiştir.


Hangi beslenme biçimi benim açımdan doğru olandır?


Öncelikle hangi beslenme biçimini seçeceğinizin temel kriteri sizin ve bebeğinizin mutlu olmasıdır. Bu konuda mutlak doğru veya yanlışın olmadığını bilmeniz ve yakın çevrenizin yorumlarını görüşlerini pek de dikkate almamanız daha sağlıklı karar vermenizi sağlayacaktır.

Bebeğinizi fiziksel veya ruhsal nedenlerden dolayı tam olarak emziremediğiniz durumlarda karma beslenme biçimini dikkate almanız hem sizin hem de bebeğiniz açısından yararlı olacaktır.

Bu yazı http://www.eltern.de/baby/gesundheit-und-ernaehrung/zwiemilch.html adresinden derlenmiştir.

İlgili Aramalar: Karma beslenme, Biberonla beslenme, Bebek beslenmesi, Bebeklerde beslenme, Emzirme, Sütüm yetmiyor, Emzirememe, Bebek, Bebek emzirme, Emzirme eğitimi
Görüntüleme Sayısı: 75,189 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Anne Sütü Bebekleri Lösemiye Karşı Koruyor

Anne sütünün sayısız faydalarını hemen hemen hepimiz biliyoruz. Bebek bağışıklık sistemini güçlendirmekten, bebek beyin