/ 
 / 
 / 
Erken Eğitim

Erken Eğitim

ERKEN EĞİTİM DOĞUMDAN ÖNCE BAŞLAR…
Çoğumuz Erken Eğitim veya okul öncesi eğitim dendiğinde 4-6 yaş aralığındaki yuva veya ana sınıfı eğitimini algılıyor veya kastediyor. Oysa günümüzde erken eğitim süreci Anne rahminde başlayan bir süreci kapsamaktadır. 
Erken Eğitimde ilk adım: Eğitim Köşesi

Eğitim ve öğretimin en önemli bölümlerinden biri evin içinde kendinize bir alan yaratmaktır.

Bebekler henüz doğmadan anne karnında çeşitli eğitici tekniklerle eğitilmeye başlar.

Ana Rahminde Bebek Eğitimi

1990'lı yıllar tıp dünyasında beynimizin gizemlerinin çözülmeye başlandığı dönem olarak anılır. Elektronik ve manyetik ölçüm cihazlarının gelişimiyle paralel artan insan beynini daha yakından tanıma çabaları beynimizle ilgili daha önce bilmediğimiz onlarca biyolojik gerçeği ortaya çıkarmıştır.

Örneğin, insanın tüm yaşamı boyunca tekrarlanmayacak eşsiz hızdaki beyin gelişimi doğumdan itibaren ilk 36 ay sürecinde yaşanmaktadır.

Başka bir biyolojik olgu ise, bebeklerin Anne rahminde geçirdiği 9 aylık dönemde Annenin üzüntü sevinç endişe benzeri tüm duygularını Annenin hormon salgıları aracılığı ile biyolojik olarak algılamasıdır.

Örneğin doğmamış bir bebek Annenin yaşadığı stres ile salgıladığı bir stres hormonu olan Adrenalinden etkilenerek Anne ile aynı biyolojik stresi daha doğmadan paylaşabilmektedir.

Çağımızda unutmamız gereken ve hatta dilimizden söküp atmamız gereken en önemli cümle, eskilerin deyimi ile “BEBEKTİR ANLAMAZ” sözcüğü olmalıdır . Aksine, bebek algısı mantıksal değil sezgiseldir, güvenilir ve gerçektir. Onlar 5 duyularının ötesinde algılayıp, doğumdan itibaren özellikle 36 aya kadar daha belirgin gelişmiş olan sağ beyin loblarına kaydederler. 

Hayatın bu ilk yıllarında bebekler, Amerikalı bir pediyatrik nöroloğun benzetmesinde de olduğu gibi, tıpkı bir paparazzi fotoğrafçısının ardı ardına deklanşöre basıp çektiği fotoğraflar gibi, yaşadıkları anları o anlardaki duyumları ile bağdaştırıp kaydederler. 

Örneğin bebek anne kucağının sıcaklığı ve güvenilirliği içinde bulunduğu bir anda, eğer anne karşısına çıkan ve havlayan köpekten ürkmemiş ise bu bebek algısında bir korku veya tehdit oluşturmazken, aynı durumda anne büyük bir tepki gösterip korkar ise salgıladığı stres hormonu adrenalinden bebek etkilenebilir ve beynine köpek ile ilgili olumsuz bir korku yerleştirebilir ve maalesef bu sebepsiz korku onu yaşamının ileriki yıllarında da etkiler hale gelebilir.

İlk yıllar gerçekten hayatın temel yılları olduğundan, bu süreci mümkün olduğunca fizyolojik ve psikolojik anlamda sağlıklı geçirmek, hayata karşı her iki açıdan da bağışıklık sistemini güçlendirmiş olmak anlamına gelmektedir.

Sevgili Anneler ve Ebeveynler, sizler bebeğinizin birincil rol modellerisiniz, bu nedenle sizlerin davranışları bebekleriniz tarafından incelenmekte ve beyinlerine kaydedilmekte. Bu gerçeği her zaman göz önünde tutmanız, sizlere erken eğitimde en önemli ipucunu verecektir. Erken bebek eğitimi konusunda anne ve babaya çok görev düşmektedir.
Görüntüleme Sayısı: 1,170 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Mutfakta Yapılacaklar

Bebeğinize yemek hazırlarken planlı davranmak ve doğru aletleri seçmek, işinizi kolaylaştırır.