/ 
 / 
 / 
Bebekler ve Çocuklar İçin Güvenli Oyuncak Seçimi

Bebekler ve Çocuklar İçin Güvenli Oyuncak Seçimi

Bebekliğin ve bebek gelişiminin en önemli parçalarından biri olan oyuncakların seçiminde dikkat edilmesi gereken pek çok nokta vardır. Bu noktalara hem kendiniz hem de bebeğinize hediye alacak insanlar dikkat etmelidirler. Bunun yanı sıra oyuncağı aldıktan sonra eksik veya kırık parçaları var mı diye mutlaka kontrol etmelisiniz. Aşağıda güvenli bebek oyuncakları seçiminin püf noktalarına değineceğiz.

Yürüme Çağındaki Çocuğunuzun Gözlem Becerilerini Geliştirici 4 Farklı Oyun

Yürüme çağına gelmiş olan 12-18 aylık çocuklarınızın gözlem becerilerini geliştirebileceğiniz, doğa hakkında daha fazla

Gözetleme ve Denetleme

Oyuncakları bebeğinizin ihtiyacına ve isteğine göre seçmeye çalışın. Bu şekilde gereksiz oyuncak kalabalığını engellemiş olursunuz. Ayrıca oyuncakların üzerindeki kullanma kılavuzu ve uyarılara da dikkat edin. Bazı oyuncaklar diğerlerine göre daha dikkat çok gözlem ve dikkat isteyebilir. Oyuncaklar ile oynarken de bebeğinize ve varsa yanındaki bebeklere göz kulak olacak birisi mutlaka bulunsun

Oyuncaktaki Özellikler

Oyuncak seçiminde özellikle dikkat edilmesi gereken özellikler,

  • Oyuncağın kırılamayacak veya bebeğinizin çiğnemesine karşı dayanıklı olması

  • Sivri bir ucunun olmaması

  • Sağlam olmayan, kolayca kopabilecek göz, tekerlek veya düğme gibi parçalarının bulunmaması

  • Uçlarının bebeğin boğazına kaçabilecek küçüklükte olmaması gerekmektedir.


Ayrıca;

  • Özellikle 3 yaş çocuklarından küçük çocuk ve bebeklerde boğazına kaçıp, soluk borusunu tıkayabilecek veya zedeleyebilecek fazla küçük boyuttaki oyuncaklardan kaçının. Bunu kontrol etmek için bir tuvalet kağıdı rulosunu kullanabilirsiniz. Eğer oyuncak rulonun içine sığabiliyorsa çocuğunuz için fazla küçük olduğundan, tehlikeli olabilir.

  • Bebeğinize alacağınız oyuncağın üzerine, ayağına vb. bölgelerine düşmesi durumunda canını acıtmayacağından emin olun.

  • Eğer oyuncaklar pilli ise pil bölümünün tornavida dışında açılamayacak bir şekilde olduğundan emin olun. Piller ve piller içindeki sıvı boğulma riskinin yanı sıra kimyasal yanıklar veya iç kanamalara da neden olabileceğinden bebeğinizin bunu herhangi bir şekilde açamayacağından emin olun.

  • Eğer oyuncağınız boyalı ise kullanılan boyanın kurşun içermediğine emin olun.

  • İçi doldurulmuş oyuncaklar üzerlerindeki düğmeler, ipler veya çocuğunuzun ağzına götürmeye çalışacağı diğer şeyler sebebiyle dikkat edilmesi gereken oyuncaklardır. Ayrıca bu oyuncaklar daha çok kir ve pisliği üzerinde tutması sebebiyle sık sık temizlenmelidir.


Yaşına Uygun Oyuncak Seçimi

Bebeğinize oyuncak almadan önce, oyuncakların kutusunun üzerinde yazan yaş ibarelerine dikkat edin. Ayrıca bebeğinizin ve çocuğunuzun fiziksel özelliklerine uygun oyuncaklar seçmeye özen gösterin. Örneğin sonraki yıllardan kısmak adına şu anki yaşına uygun olmayan, büyük boy bir bisiklet veya sürmeli oyuncak seçimi yanlış olacaktır. Böyle bir durumda çocuğunuz oyuncağı kontrol edemediği için kendini incitebilir.

İlgili Aramalar: Oyuncak seçimi, Bebekler için oyuncak, Oyuncak, Bebek, Çocuk, Güvenli oyuncak, Güvenli oyuncak seçimi
Görüntüleme Sayısı: 9,662 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Gebelikte Sigara Kullanımı Bebeği Nasıl Etkiler?

Sigarada bulunan zararlı maddeler anne ve baba adaylarının doğurganlıkları/üretkenlikleri üzerine etki ederek, onların