/ 
 / 
 / 
Zika Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Zika Virüsü Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Özellikle Afrika, Kuzey ve Güney Amerika, Asya kıtaları ve Pasifik Adalarında sıkça görünen Zika virüsü, ülkemizde henüz çok yaygın olmasa da, seyahat eden anne adayları başta olmak üzere her hamile kadının dikkat etmesi gereken önemli bir sorundur.

Hamilelikte Alerji

Hamile kalmadan önce herhangi bir şeye alerjisi olmayan anne adayları, hamilelikten sonra alerjik olabilir.

Virüsün yayılmasındaki en önemli sebep Aedes sivrisineğidir. Geçmiş haberlere bakıldığında bu sineğin ülkemizde de bulunduğu göz önüne alınacak olursa ülkemizdeki hamile kadınlar da risk altındadır.

Neden özellikle hamile kadınlar?

Hamile bir kadın Zika virüsünden hasta olursa bu hastalık anne karnındaki bebeğe de bulaşabilir. Bu virüs bebekte mikrosefaliye neden olur. Mikrosefali bebeklerin normalden daha küçük bir baş ve bazen de normalden daha küçük bir beyinle doğmalarına sebep olup, ağır zeka geriliğine ve gelişim sorunlarına nadiren de olsa bazen ölümlere neden olabilmektedir. Ayrıca hamilelikte Zika virüsüne yakalanmak bebeğin görüşünü de etkilemekte, ciddi görme sorunlarına ve göz anormalliklerine neden olmaktadır.

Zika virüsüne yakalanmanın belirtileri nelerdir?

En çok görülen belirtiler yüksek ateş, deri dökülmesi ve kızarıklık, baş ağrısı, kırmızı gözler, baş ve göz ağrısı ve konjoktivit iltihabıdır. Bu belirtiler normal şartlarda 2 gün ile 1 hafta arasında sürer. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta, hafif başlayan bu belirtilerin virüs bulaştıktan hemen sonra ortaya çıkmayabileceğidir. Bu nedenle virüsün size bulaştığını ilk günlerde anlayamayabilirsiniz.

Zika virüsü, hastalığa yakalanmış olan kişilerle temastan bulaşır mı? 

Zika virüsü hava yoluyla bulaşan ve yayılan bir virüs değildir. Bu nedenle hastalığa yakalanmış kişilerin yakınında bulunmaktan hasta olmazsınız. Ancak virüsün cinsel yolla bulaştığına dair vakalar bulunmaktadır. Bu nedenle hasta olduğunu düşündüğünüz kişilerle yakın temastan kaçınmanız, sizin ve bebeğinizin sağlığı için daha doğru olacaktır. Eğer eşiniz Zika vakaları görünen bir yerde bulunmuş ise cinsel birliktelikten önce doktorunuzla görüşmeniz ve prezervatif ile korunmanız önemlidir. Virüsün spermde ne kadar hayatta kaldığı hakkında henüz yeterli bilgi bulunmamaktadır.

Zika virüsünden korunma yolları nelerdir?

Özellikle sivrisinekler ve sivrisineklerin yoğun olduğu üreme bölgeleri Zika virüsü açısından büyük risk taşımaktadır. Zika virüsü için henüz bir aşı veya ilaç olmadığı için yapılacak en yararlı şey sivrisineklerden korunmak, tercihen açık renkli ve vücudu mümkün olduğunca çok koruyan kıyafetleri tercih etmek, ev içerisinde kapı ve pencereleri kapalı tutmak, hastalığa sahip insanlar ile yakın temaslardan kaçınmaktır.

İlgili Aramalar: Zika, Zika virüsü, Zika virüsü hastalığı, Zika virüsü belirtileri, Hamile kadın, Hamile
Görüntüleme Sayısı: 869 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

12-18 Aylık Bebek Gelişimi İçin Aktiviteler

Su gibi akıp giden 12 ayın ardından bebeğiniz artık yaşını almış bir hale geldi.