/ 
 / 
 / 
Vücudunuz Hamileliğe Hazır Mı?

Vücudunuz Hamileliğe Hazır Mı?

Hem anne adayının hem de bebeğinin sorunsuz ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilmesi için, planlı gebeliklerde hamile kalınmadan önce alınacak tedbirler vardır. Anne adayının genel sağlığı, beslenme ve spor alışkanlıkları bebeğinin 9 ay boyunca geçireceği ortamı olumlu veya olumsuz etkiler. Savunmasız ve tamamiyle annesine bağlı olan bebeğin, sağlıklı gelişimi için anne adayının vücudunu hamileliğe hazırlaması önemlidir. Bebek isteyen anne adaylarımız için, hiçbir zaman geç değildir diyerek adım adım vücutlarını hamileliğe nasıl hazırlayabileceklerini derledik…

Hamilelikte İdrar Yolu Enfeksiyonları

Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonu en sık karşılaşılan sağlık sorunlarından birisidir. Hamile kadınların yaklaşık %10’un

Hamile kalmadan önce yapmamız gerekenlerin listesini hazırlarken, listenin başında bulunması gereken ilk tedbir elbette eğer varsa sigara ve alkol tüketimini bırakmak olmalıdır. Sigara ve alkol doğurganlığı azaltmanın yanı sıra, erken doğumdan düşüğe kadar bir çok kötü sonuca yol açabilir.

Folik asit eksikliği bebeklerde en sık rastlanan rahatsızlıklardan birisi olan Spina Bifida hastalığına sebep olur. Hamile kalmaya karar verdiğinizde kadın doğum uzmanınıza da danışarak folik asit kullanmaya başlamalısınız. Genelde folik asit kullanımı hamile kalmadan 2-3 ay önce başlar. Folik asit ayrıca yeşil yapraklı sebzelerde, asitli meyvelerde ve bakliyatlarda da bol miktarda bulunur.

Kilo kontrolü de bir diğer önemli konudur. Yalnızca fazla kilo değil düşük kilo da hamilelik sırasında ve doğum sırasında sorunlara sebep olabilir. İdeal kilonuzu bir diyetisyen yardımıyla öğrendikten sonra eğer gerekiyorsa yine diyetisyeniniz yardımıyla diyetinizi yapmalısınız. Besleyici bir özelliği olmayan abur cuburlardan uzak kalarak, taze sebze ve sağlıklı gıdalara yönelmelisiniz. Hamilelik sırasında vücudunuzun en çok ihtiyacı olan kalsiyumu yeteri kadar alabilmeniz için, peynir, süt, yoğurt gibi gıdaları düzenli ve yeterli almalısınız.

Düzenli olarak veya belirli dönemlerde kullandığınız ilaçlar varsa bunları doktorunuzla görüşmelisiniz. Bazı ilaçların hamilelik sırasında kullanılması sakıncalı olabilir.

Düzenli olarak gittiğiniz bir jinekoloğunuz yoksa mutlaka kendinize rahat hissedebileceğiniz, güveneceğiniz, rahatça sorularınızı sorabileceğiniz bir jinekolog bulun. Hamile kalmak istediğinizden bahsedin ve gerekli muayeneleri ihmal etmeyin. Ufak ya da büyük problemleriniz varsa, hamile kalmadan önce bu problemleri gidermeniz hem sizin hem de bebeğinizin rahat bir dönem geçirmesine yardımcı olur.

Hamile kalmadan önce, ağız sağlığınız için tedbirler alabilirsiniz. Eğer çekilmesi dolgu yapılması gereken dişleriniz varsa hamile kalmadan önce bu sorunları gidermeniz hamileliğiniz sırasında problemler çıkmaması açısından iyi olur. Her bebek bir diş götürür derler, eğer tedbirinizi alırsanız buna gerek kalmaz.

Ayrıca para biriktirmeye de başlayabilirsiniz. Gerekli testler, düzenli kontrol, doğum, bebeğin bakımı ve masrafları için paraya ihtiyacınız olacak.

Kendinizi psikolojik olarak da hamileliğe hazırlayın. Bu uzun ve yorucu bir yolculuk olacak, ancak sonunda çok istediğiniz bebeğinize kavuşacaksınız. Bu yorucu olduğu kadar güzel ve heyecanlı yolda her anın tadını çıkarmaya bakın. Aşırı stresli ortamlardan uzak kalmaya çalışın. Stres hamilelik şansınız azaltacağı gibi bebek için de olumsuz bir ortama neden olur.

İlgili aramalar: Vücudu hamileliğe hazırlamak, Hamile kalmadan önce yapılması gerekenler, Folik asit kullanımı, Hamilelik, Hamile kalmadan önce
Görüntüleme Sayısı: 1,381 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Spina Bfida Hastalığı Nedir?

Spina Bfida Hastalığı bebeklerde görülen omurga kaynaklı nadir bir hastalıktır.