/ 
 / 
 / 
Hamilelikte Uykusuzluk Problemi

Hamilelikte Uykusuzluk Problemi

Anne adaylarının şüphesiz ki en büyük sorunlarından birisidir uykusuzluk. Hamileliğin öğrenildiği ilk günler heyecandan, sonraki aylarda hormonlardaki değişikliklerden ve doğum yaklaştıkça vücuttaki değişimlerden kaynaklanan uyku sorunları anne adayları için sıkıcı bir hal alır.

Bebeklerin Anne Karnındaki Uykuları

ebeklerin anne karnındayken, duydukları, tepki verebildikleri, hissedebildikleri, öğrenebildikleri biliniyor.

Hamileliğin ilk haftalarında anneler bebeklerinin heyecanı içinde, bazen endişeler, bazen gelecek planlarıyla uykusuz geceler geçiriyorlar. Belirli bir süre sonraysa uyku hayatlarının vazgeçilmez bir parçası haline geliyor. Değişen hormonlar anne adaylarına sürekli uyumaları ve istirahat etmeleri yönünde sinyal gönderiyorlar. Bunun sonucunda özellikle de bulantı ve kusmalar uyku esnasında daha az hissedildiğinden anne adayı bütün gününü dinlenerek ve uyuyarak geçirmek isteniyor. Bu hamileliğin ikinci 3 aylık dönemine denk geliyor.

Ancak son 3 aya girildiğinde fiziksel olarak yaşanan bazı zorluklar anne adaylarının tekrar uykusuz geceler geçirmesine sebep oluyor.

Rahim büyüdükçe mesaneye yaptığı baskı artar, bu da sık tuvalete çıkma isteği uyandırır. Hamilelikte uykuda tuvalete çıkma ve kimi zaman altına kaçırma anne adaylarını uykusuz bırakan en büyük sorunlardan biridir. Bunun önüne biraz olsun geçebilmek için yatmaya yakın sıvı alımını azaltmanız önerilebilir. Ancak günlük almanız gereken sıvı miktarını asla aksatmamalısınız.

Uykusuzluğa neden olabilecek bir diğer problem ise mide yanmasıdır. Mide yanmanız varsa ve bunun için bir ilaç kullanmıyorsanız yatmadan iki saat önce yemek yemeyi kesmenizi önerebiliriz. Ayrıca sıvı alımınızı yemeklerle birlikte değil de yemek aralarında yaparak da bunun önüne geçebilirsiniz. Zira yemekle birlikte alınan sıvı midenin aşırı şişmesine bu da mide yanmalarına sebep olur. Mide yanması, yemek borusu ile mide arasında yer alan ve yemek borusunda mideye geçiş veren tek yönlü kapağın yetersiz çalışmasından kaynaklanır. Hamilelikte oluşan fizyolojik gevşeme nedeniyle mide içi basıncı yüksek olduğunda mideden yemek borusuna asitli sıvı kaçabilir. Bu da ağrı ve yanma hissine sebep olabilir. Uyurken başınızı hafif yükselterek uyumanız örneğin çift yastık kullanmanız bu probleminize yardımcı olabilir. Bu ayrıca burun tıkanıklığı yaşayan anne adaylarına da yardımcı olacaktır.

Tüm gün boyunca bacakların taşıması gerekenden daha fazla yük taşıması sonucu kramplar ve kasılmalar uyku esnasında rahatsızlıklara sebep olabilir. Bu krampların bir diğer sebebi de kalsiyum veya magnezyum eksikliği olabilir. Ancak bu eksiklik sebebiyle değil de kanınızın daha sulanmış olmasından dolayı kandaki kalsiyumun azalmasından da kaynaklanıyor olabilir. Bunun için kalsiyum bakımından zengin besinleri tüketmeye özen gösterebilirsiniz. Bunlar süt ve süt ürünleri, incir ve ıspanak gibi besinlerdir.

Rahim büyüdükçe, karın boşluğunda çok fazla yer kaplamaya başlar. Bu karın içi basıncın artmasına ve karın boşluğu ile göğüs boşluğunu ayıran diyafram kasına baskı yapar ve zaman zaman nefes darlığı problemleri görülebilir. Nefes darlığı yatar pozisyondayken daha çok hissedileceğinden uyku sorunlarının sebeplerinden birisidir.

Hamilelikte en rahat uyku pozisyonu hangisidir?

Özellikle son trimesterde yani hamileliğin son aylarında en rahat uyku pozisyonu sol tarafa dönük olarak yatmaktır. Karnınızın altına bir yastık koyarak da destekleyebilirsiniz.

Hamilelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi?

Hamilelik döneminde yaşanan uyku sorunlarının bebeği olumsuz etkilediği yönünde bir çalışma yoktur.

İlgili aramalar: Hamilelikte uyku sorunları, Uyku problemleri, Hamilelikte uykusuzluk, Gebelikte uykusuzluk, Gebelikte uykusuzluk bebeği etkiler mi, Gebelikte uykusuzluk nedir
Görüntüleme Sayısı: 1,585 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Çocuklarda Göz Tembelliği (Ambliyopi)

Çocuklar göz tembelliği oldukça sık rastlanan bir durumdur.