/ 
 / 
 / 
Hamilelikte Ödem

Hamilelikte Ödem

Hamileliğin son aylarında giderek artan kilolarla birlikte ödem de oluşmaya başlar. Hamilelerin yaklaşık %80’inde son aylarda ödem oluşmaktadır. Hamilelik döneminde değişen hormonlar vücutta su tutulumuna neden olur. Su tutulumu bütün annelerde olur fakat ödem daha çok fazla kilolu anne adaylarında meydana gelir.

Hamilelikte Alerji

Hamile kalmadan önce herhangi bir şeye alerjisi olmayan anne adayları, hamilelikten sonra alerjik olabilir.

Hamilelikte Ödem Neden Oluşur?

Eller ayaklar şişer, ayakkabı numaraları büyür, yüzükler hatta bileklikler bile sıkmaya başlar. Hamilelikte vücutta oluşan fizyolojik değişimler, kan ihtiyacının artmasına neden olur. Bu da vücutta su tutulumu yapar. Hamilelikte eskisine nazaran vücutta yaklaşık %40 daha fazla kan dolaşır. Bu kanın bir kısmı da damar dışındaki dokulara sızar. Damarın dışına kaçan bu sıvı, hücreler arasındaki boşluklarda birikir ve dokular daha şiş hale gelir. Bu şişkinliğe ödem adı verilir.

Ödem Hangi Anne Adaylarında Daha Sık Görülür?

Kilosu fazla olan ya da kilo almaya yatkın olanlarda, gereğinden fazla tuz tüketenlerde, ikiz gebeliklerde, varisleri olanlarda, sürekli oturan ya da ayakta çalışanlarda ödem daha çok görülür. Ayrıca anne adayının düzenli beslenmesi ve yeterince protein alması da önemlidir. Anne adayları mutlaka yeterince et ve süt tüketmelidirler, ödem oluşmaması için. Çünkü protein sıvının damarın içinde kalmasına yardımcı olur.

Hamilelikte Ödem Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte ortaya çıkan ödem genellikle ayaklarda, ayak bileklerinde ve ellerde meydana gelir. Ağrıya sebep olmasa da ayakların şişmesi ile yürümekte zorlanma olur. Eller şişer ve yüzükler bilezikler dar gelmeye başlar. Bazen ellerdeki ödem, sinirleri sıkıştırarak karpal tünel sendromuna neden olur. Karpal tünelden geçen sinirler, ödem yüzünden baskı altında kalır ve ellerde uyuşma, karıncalanma ve güçsüzlük oluşur.

Hamilelikte Ödemi Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Hamilelik döneminde ödemi azaltmak için düzenli egzersizler yapmak oldukça faydalıdır. Ayakta çalışan hamileler yürüyerek bacak kaslarını çalıştırmalı ve arada uzanarak 10- 15 derecelik açıyla ayaklarını havaya kaldırmalıdırlar.

Uzun süre ayakta kalmamak, uzun süre aynı pozisyonda oturmamak arada kalkıp yürüyüş yapmak, yatarken ayakları havaya kaldırmak akşamları tuzlu suya ayakları koymak da ödemi azaltmaya yardımcı olur.

Beslenmeye dikkat etmek de çok önemlidir. Protein damarın içindeki sıvının damar dışına çıkışını önler, bu yüzden protein tüketimine dikkat edilmelidir. Ayrıca tuzu fazla tüketmek de ödeme neden olur. Çünkü böbreklerde su tuz ile birlikte tutulur. Hamilelikte, tuz kısıtlamasına gerek yoktur aşırı tuz tüketiminin zararı olduğu gibi az tuz tüketimi de dengeyi bozabilir. Bu yüzden yeterli miktarda tuz alınmalıdır.

Baş ve Karın Ağrısı Varsa Dikkat

Ödem yalnızca el ve ayaklarda şişlik oluşturuyorsa korkulacak bir şey yok. Ancak, ağrı kesicilere yanıt vermeyen baş ağrısı, görme bozukluğu, karın ağrısı, tansiyon yüksekliği ve idrarda protein çıkışının artması gibi sorunlar varsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Yapılan tetkikler ve tansiyon takiplerinde doktorunuz sizi preeklamsi nedeniyle uyardıysa, dikkatli olmanız gerekir. Preeklamsi gebelikte ödem oluşması, tansiyon yüksekliği ve idrarda protein çıkması gibi belirtilerle kendini gösterir. Hem anne adayı hem de bebeği için ciddi riskler taşır.

İlgili aramalar: Hamilelikte ödem, Karpal Tünel Sendromu, Hamilelikte ödem nasıl atılır, Hamilelikte ödem tehlikeli mi, Hamilelikte ödem atmak için neler yapılır, Hamile, Hamilelik
Görüntüleme Sayısı: 27,368 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Bebeklerde Büyüme Atakları

Güzel huylu bebeğinizin birden bire huyu değişiyor, emmek istemiyor ya da aşırı emmek istiyor, uyumak istemiyor.