/ 
 / 
 / 
Hamilelikte Gaz Sancıları Ve Şişkinlik

Hamilelikte Gaz Sancıları Ve Şişkinlik

Gaz sancıları ve neden olduğu gaz çıkarma, geğirme gibi durumlar her insan için oldukça rahatsız edicidir. Hamilelikte kadınlar, bu durumu daha sık bir şekilde yaşarlar. İnsanda gaz iki şekilde meydana gelir. Bunlardan ilki hava yutmadan, diğeri ise yediğiniz yiyeceklerin sindiriminden kaynaklıdır. 

Hamilelik Çatlaklarından Kurtulma Yolları

Hamilelik çatlakları genelde karın bölgesinde oluşan, cildin yüzeyinde görülen, genelde ciltten açık renkte izlerdir.

Hamilelik döneminde bu durumun artmasının temel nedeni progesteron denilen hormondan kaynaklıdır. Hamilelikte bu hormon büyük bir artış gösterir ve vücuttaki tüm düz kasları, mide-bağırsak kanalındakiler de dahil gevşetir. Bu durum bağırsakların çalışmasını yavaşlatarak, besinlerin içeriklerinin bebeğe verilmesi için daha uzun sürede işlemesine ve buna bağlı olarak da daha çok gaz salınımına neden olur. Vücut, oluşan bu gazları gaz çıkarma veya geğirme yoluyla kendisinden atar. Bu gaz özellikle fazla yemek yedikten sonra şişkinliğe de neden olabilir.

Bunun yanı sıra hamileliğin ilerleyen zamanlarında rahmin genişlemesi sonucu, rahim mide ve bağırsaklara baskı yapar. Bu da kabızlık, mide yanması ve şişkinlik gibi problemlere yol açar.

Oluşan bu gaz bebeği etkilemez ancak eğer bu ağrılara kusma veya dışkıda kan gibi durumlar eşlik ediyorsa doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Hamilelikte Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Gaz oluşumunu önlemek için yapılacak en etkili çözüm buna sebep olan yiyecekleri yemeyi kesmektir.

Fasulye, lahana, brokoli, karnabahar, brüksel lahanası, kuşkonmaz. Bu sebzeler rafinoz şekeri içerdiği için vücutta gaz oluşumuna sebep olurlar.

Enginar, zeytin, kuru meyve, elma, bal, yeşil soğan. Bazı kişilerde fazla fruktoz alımı gaz oluşumuna sebep olabilir. Bu yiyecekler doğal olarak yüksek miktarda fruktoz içermektedir.

Çoğu meyve suyu ve gazlı içecekler de tatlandırıcı olarak fruktoz içerir. Hamilelikte yüksek ve boş kalori içeren bu içeceklerden uzak durmak gaz oluşumunu azalttığı gibi kilo almanızı da engeller.

Patates, mısır, şehriye, buğday. İçerdiği nişasta sebebiyle bu yiyecekler de kalın bağırsakta gaz oluşumuna neden olur.

Hamilelikte Gaz Oluşumunu Azaltmanın Yolları

  • Tek öğünde çok fazla yemeği yemekten kaçının, yediğiniz yemekleri daha çok öğüne dağıtın ve yerken iyice çiğneyin.

  • Yediklerinize ve içtiklerinize dikkat edin. Gaz yapan besinlerden kaçının.

  • Doktorunuzun da onayladığı hafif egzersizler yaparak sindirim sisteminizi hızlandırın. Özellikle yürüyüş yapmak hem yorucu olmayan hem de etkili bir egzersizdir.


İlgili Aramalar: Hamilelikte gaz, Gaz sancısı, Hamilelikte şişkinlik, Şişkinlik, Gaz, Gaz yapan besinler
Görüntüleme Sayısı: 2,043 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

6 Aylık Bebek Gelişiminde Önemli Noktalar

Bu dönemde bebeğiniz eğer hareketlenmeye şimdiden başlamamışsa bile yakında başlayacaktır.