/ 
 / 
 / 
Hamilelerin Kış Aylarında Dikkat Etmesi Gerekenler

Hamilelerin Kış Aylarında Dikkat Etmesi Gerekenler

Hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı için hamileliği kış aylarına gelen annelerin daha dikkatli olması gerekir. Aslında her mevsimde hamilelerin dikkat etmesi gerekenler vardır elbet.

Hamilelikte Pilates Yapılabilir Mi?

Spor sağlıklı bir yaşam için önemli bir faktör. Hamilelik döneminde yoga, pilates, spor, yüzme gibi pek çok spor dalını

Yazın sıcak, kışın soğuk… Kış aylarında hamileliği geçirmenin daha avantajlı olduğunu düşünür çoğu kişi, yaz sıcağında kilo almış haliyle bebeğini taşıma düşüncesi zor olduğu için. Ancak kış aylarında da, soğuktan dolayı grip olma ayrıca salgınlar sebebiyle çevredeki kişilerden de hastalık kapabilme ihtimalini göz ardı etmemek gerekir. Havaların soğuması sebebiyle evin dışında zaman geçirme de kısıtlanacağından anne adayının psikolojisine de dikkat etmesi gerekir.

Kış aylarında hamileler neler yemeli?

Kış ayları meyve ve sebze bakımından zengin dönemdir ve anne adayları için bu oldukça avantajlı bir durumdur.
Kış sebzeleri; brokoli, karnabahar, ıspanak, lahana, pırasa, kereviz, maydanoz, dereotu, kabak, patates, patlıcan, havuç…
Kış meyveleri; mandalina, portakal, greyfurt, elma, nar, ayva, kivi…

Bu meyve ve sebzeler annenin alması gereken vitamin ve minarelleri doğru ve yeterli tükettiğinde karşılarlar. Ayrıca bunlar posalı gıdalar oldukları için aşırı ve hızlı kilo alımına da engel olurlar.

Kış mevsimi aynı zamanda balık yönünden de zengindir.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu giysiler;

Anne adaylarının giydiği kıyafetlerin kumaşlarına dikkat etmeleri gerekir. Naylon, sentetik veya benzeri hava geçirmeyen kumaşlar zararlıdır. Bu kumaşlar hava geçirmedikleri için terlemeye ve bu yüzden de mantar enfeksiyonlarına sebep olabilirler. Yünlü ve pamuklu gibi hava geçiren, yumuşak ve sıcak tutacak kumaşları tercih etmelisiniz.

Ayakkabı seçimi de önemli bir konu! Hamileler ayaklarını sıcak tutacak ayakkabılar tercih etmelidir. Tabi seçim yaparken ayakkabının rahat, duruşu destekleyen ve özellikle karda ve ıslak zeminde kaymayan tabanlı olmasına dikkat etmeliler.

Küçük egzersizler yapın

Havalar soğuduğu için hamileler de eve kapanıp kalıyorlar haliyle. Ancak sağlıklı bir gebelik ve rahat bir doğum için sporu ihmal etmemek gerekir. Güneşli havalarda günlük kısa yürüyüşler yapılabilir ya da ev içinde plates veya yoga gibi bedeni zorlamayan hafif sporlar yapılabilir.

Evi havalandırmayı ihmal etmemelisiniz!

Kış soğuğunda hepimiz kapımızı penceremizi kapatır, evimizi sıcak tutmaya çalışırız. Ancak her gün düzenli olarak evlerimizi havalandırmalıyız. Tütün ürünleri, doğalgaz, tozlar, nemli ortam derken mutlaka hamilelerin evlerini havalandırarak kirli havanın çıkmasını ve temiz havanın girmesini sağlamaları gerekir.

Alışveriş merkezi, sağlık ocağı, hastane gibi kapalı ortamlarda ise mümkün olduğunca bulunmamaları gerekir hamilelerin. Çünkü böyle ortamlar yeterince havalandırılmadıklarından alerji bakımından ve salgın hastalıklar bakımından en büyük riski taşıyan yerlerdir.

Kış aylarında ciltler daha hassas olur, daha fazla kurur ve çatlar. Bu çatlaklar enfeksiyonlara sebep olabileceğinden, anne adaylarının ılık su kullanmaları çatlama ihtimaline karşı ciltlerini nemlendirmeleri önemlidir.

İlgili aramalar: Hamilelik, Gebelik, Hamilelikte kış ayları, Kışın hamilelik, Kış aylarında hamilelik, Kış aylarında dikkat edilmesi gerekenler
Görüntüleme Sayısı: 511 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

İştahsız Çocuk

Çocuklarda iştahsızlık genelde ailelerin büyüttüğü bir durum olsa da fizyolojik problemler nedenli de olabilir.