/ 
 / 
 / 
Doğum Belirtileri Nelerdir?

Doğum Belirtileri Nelerdir?

38 ila 42 haftalık hamileliğin ardından bebekler doğar, 37 haftadan önce doğan bebekler prematüre bebek olarak adlandırılır. Bu haftalara yaklaşıldığında özellikle ilk defa anne baba olacak kişiler için doğumun yaklaştığını anlayabilmeleri ve "Acaba hastaneye yetişebilecek miyiz?" gibi korkularını bir nebze azaltmak adına bir yazı hazırladık. 

Doğum Sancısı ve Doğum

Programda öğrendiklerinize devam etmek için bebeğiniz doğduktan sonra yeterince zamanınız olacaktır.

İlk ve en erken belirti yaklaşık doğumdan 4 hafta önce görülür. Bu belirti karnın aşağı inmesidir. Sebebi anne rahmindeki bebeğin başını aşağıya gelecek şekilde dönmesi ve doğuma uygun pozisyonu almasıdır. 

Doğumdan birkaç gün önce anne adayının kilo artışı durur ve hatta bazen kilo kaybı bile gözlenebilir. Bunun sebebi de vücudun su atmasıdır. Bu dönemde anne adayı daha sık tuvalete çıkma ihtiyacı hisseder. 

Nişan gelmesi (kanlı akıntı) doğumdan yaklaşık 24 – 48 saat önce gerçekleşir. Gebelik boyunca rahim ağzını kapatan kalın bir mukus tabakası olur. Bu tabaka rahmin içine bakteri girmesini engeller. Doğumun yaklaşmasıyla rahim ağzının genişlemesi ve incelmesi bu tabakanın atılmasına sebep olur. Bu tabaka kanlı ve koyu kıvamlı bir akıntıdır, tüm hamileliklerde görülmeyebilir.

Doğumun başladığının en belirgin göstergesi ise doğum suyunun gelmesidir. Suyun gelmesinin nedeni amniotik kesenin kasılmalar sebebiyle yırtılmasıdır. Bu sıvı açık sarı renkte olur. Suyun gelmesi her zaman sancılı olmaz. Bazen sancısız da olabilir. Ancak suyun gelmesi kesinlikle doğumun başladığının göstergesidir. Bu yüzden sancıların başlaması beklenmeden, suyun gelmesinin ardından hemen doktora gidilmelidir. 

Doğum sancıları ve kasılmalar da bir diğer doğum belirtisidir. Hamileliğin son aylarında doğum sancıları görülmeye başlar. Bu sancılar alt karında ve kasıkta hissedilir. Pozisyon değişikliği ile kaybolabilir veya artabilir. Bu ağrılara yalancı doğum ağrıları (Braxton-Hicks) denilir. 

Gerçek doğum ağrıları ise Braxton-Hicks sancılarına göre çok daha düzenlidir ve şiddeti giderek artar. Doğum sancılarınız 5 dakikada 1 defa veya 10 dakikada 3 defa gerçekleşiyorsa doğumunuza az bir zaman kalmış demektir.

Rahim ağzında genişleme de gebeliğin son aylarında olur. Doktorunuz vajinal muayene ile bu durumu kontrol eder. Doğumun gerçekleşebilmesi için tam rahim genişlemesi (10cm) olması gerekir. 

İshal de bir diğer doğum belirtisi olabilir. Bazı kadınlar doğumdan hemen önce ishal olabilirler.


Görüntüleme Sayısı: 320 Yayınlanma Tarihi: 01.01.2017
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Yenidoğan Bebeklere Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Bebek henüz anne karnında iken yapılan testler doğumdan sonra da devam eder. Bu sayede bebekte olabilecek hastalıklar er