/ 
 / 
 / 
Hamilelik Öncesi ve Hamilelik Boyunca Beslenme Esasları

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik Boyunca Beslenme Esasları

Bu zaman süresince grip ilaçları, aspirin gibi tüm gereksiz ilaçları ve kafein gibi uyarıcıları kesmelisiniz.

Hamilelikte Ödem

Hamileliğin son aylarında giderek artan kilolarla birlikte ödem de oluşmaya başlar.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik Boyunca Beslenme Esasları

Doğum Öncesi Sınıfı programına katılmaya karar vererek, doğmamış bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve duygusal gelişimine sıra dışı bir bağlılık göstermektesiniz.

Bu bağlılık hiçbir konuda bebeğinizin büyümesi için gereken beslenmeyi sağlama sürecinde olduğu kadar önemli olmamıştır. Eğer gerekirse, bebeğinize içinde gelişebileceği sağlıklı bir vücut sağlamak için, beslenme düzeninizi ve fiziksel etkinliklerinizi değiştirerek bu sürece hamile olmadan önce bile başlayabilirsiniz.

Hamilelik Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli


Mümkünse vücudunuza hamileliğe hazırlanması için üç ila altı ay kadar zaman verin. Bu zaman süresince grip ilaçları, aspirin gibi tüm gereksiz ilaçları ve kafein gibi uyarıcıları kesmelisiniz. Sigara içmeyi bırakmalı ve eşinizi de bırakmaya ikna etmeye çalışmalısınız çünkü aynı “havayı paylaşmaktasınız.”  Eğer eşiniz sigara içerse, siz ve bebeğiniz de pasif olarak dumanı solursunuz.

Hamilelikte Alkol ve Uyuşturucu


Alkolü hayatınızdan çıkarın. Marihuana veya diğer uyuşturucuları kullanmayın. Kullandığınız uyuşturucu çeşidine bağlı olarak, (gerek reçeteli gerekse sözde keyif verici denen, uygunsuz uyuşturucuların kullanımı) kimyasal kalıntıların vücudunuzu terk etmesi birkaç haftayı bulabilir.

Hamilelik ve Doğum Kontrol Hapları


Hamile kalmayı planlamanızdan birkaç ay önce doğum kontrol hapları almayı, mümkünse tamamen bırakınız. Doğum kontrol haplarının fetüsü olumsuz şekilde etkileme potansiyeline sahip hücresel kromozom değişimlerini ve başka anomalileri artırdığı bilinmektedir. Siz ve partneriniz hamile kalmanıza hazır olana kadar başka doğum kontrol yöntemleri kullanabilirsiniz.

Hamile kalmadan önce olabileceğiniz en iyi formda olun. Şimdi, fazla yağlardan kurtulmanın, vücudunuzu güçlendirmenin ve kardiyovasküler sisteminizi geliştirmenin zamanıdır. Hamile kaldıktan sonra kilo vermeye çalışmayın ve normal egzersiz düzeninizi değiştirmeyin.

Hamilelik Öncesi ve Hamilelik Boyunca Nasıl Beslenmelisiniz


Hamileliğe hazırlık aynı zamanda uyacağınız esaslara göre dengeli bir beslenmeyi de kapsar. Hamileliğiniz süresince sadece kendiniz için değil aynı zamanda bebeğiniz için de besleniyor olmanız belki eski ama geçerli bir klişedir. Hatta bu sayfalardaki beslenme önerileri doğmamış bebeğinizin beyin gelişimini artırmak için de tasarlanmıştır.

Hangi gıda kombinasyonlarının sizin ve etkinlik programınız için en uygun olduğunu öğrendiğinizde bu esaslara uymanız kolaylaşacaktır.

Örneğin, çalışan anneler süzme peynir kombinasyonlarını öğle yemeği için yanlarına almanın yakındaki bir restoranda doğru gıda kombinasyonu aramaktan daha kolay olduğunu düşünebilirler.

İsterseniz, size uygun birkaç özel menü önermesi için kayıtlı bir diyetisyene danışmayı düşünebilirsiniz.

Uyacağınız beslenme esasları değiştirilmeden veya doktorunuza danışmadan kullanılacaktır diye bir durum söz konusu değildir. Eğer belirli besin alerjileriniz veya başka beslenme kaynaklı veya metabolik bir rahatsızlığınız varsa danışmak ve gerekirse değiştirmek özellikle önemlidir

Bebeğinizin beyin ve genel gelişimini destekleyen öneriler, tıbbi durumunuza bağlı olarak özel bir beslenme koşulunuz olduğunda doktor tavsiyesiyle çelişmemelidir.

 

Bulantıyı Azaltma

Tercihlerinize uyumuna ve yedikten sonra vücudunuzun nasıl hissettiğine göre gıdaları ve hazırlık yöntemlerini seçerken bu programın tüm yönlendirmeleri ile beraber sağduyunuzu da kullanın.

Hamilelikte Sabah Bulantıları


Sabah bulantılarından şikâyet eden ama hassas midelerini bir gece önce yedikleri yağlı fast food yemeklerle ilişkilendirmeyen kaç kadın olduğunu bilseniz şaşırırsınız. Ne yediğinizin ve belirli gıdaları yedikten sonra nasıl hissettiğinizi kaydettiğiniz bir liste tutun. Eğer bulantı hamileliğiniz sırasında önemli bir problem haline gelirse bu liste doktorunuza yardımcı olabilir.

Eğer üç kez büyük porsiyon yerine, sık ve az miktarlarda yemek yerseniz hamileliğinizin ilk birkaç ayında daha rahat edersiniz. Bu durum bulantı hissetme eğiliminizi düşürecektir.

 

Lezzeti Aktarmak

Hamileliğiniz sırasında neler yediğinizi iyi düşünün. Fark etmeden de olsa tatlıya zaafı olan veya kızartma yemeklere düşkün bir bebek yaratabilirsiniz. Doğum Öncesi Sınıfı programına katılan bir anne hamileliği sırasında kronik bir donut bağımlısı olduğunu belirtmiştir. Donutlar basit şeker bakımından zengindir. Doğan küçük kızının da en sevdiği şey donut olmuştur ve bugün, hala da öyledir.

Hamilelik dönemi boyunca, yiyecek tatlarının bebeğe aktarılabilindiğine inanmaktayız. Dr. David Chamberlain Bebekler Doğumu Hatırlar adlı kitabında, gelişmekte olan bebeğin dili üzerindeki tat alma tomurcuklarının gebeliğin sekizinci haftasında nasıl oluşmaya başladığını açıklamaktadır. Tomurcuklar on üçüncü haftaya gelindiğinde “yetişkin formuna” ulaşmaktadır. Tat almak için gereken tüm fiziksel bileşenler bir sonraki hafta içinde gelişmektedir. Chamberlain fetüsün 12. hafta itibariyle yutabilme yetisinde olduğunu bile söylemektedir.

Chamberlain: “Tüm bunları toparlarsak, bilim insanları bebeğinizin doğumdan 25 hafta öncesinde tatları almaya başladığına inanmaktadır.” diye belirtmektedir.

Hamilelikte Anne ve Bebeğin Beslenme İlişkisi


Yediğiniz gıdalar vücut tarafından emildiği için bazı tatlar direkt kan akışına karışarak bebeğinize ulaşabilir ve böylece bebeğiniz tarafından deneyimlenebilir. Eğer hamilelik süresince tek tip yiyecekten çok fazla yerseniz bebeğiniz o tada oldukça aşina olabilir ve doğumdan sonra o yiyeceği diğerlerine tercih edebilir.

Kulağa garip gelebilir ancak, katı gıdalara geçtiğinizde ufaklık annesinin sıcak çikolatalı dondurma veya pesto soslu spagetti damak zevkini almışsa şaşırmayın.

İlgili aramalar: Hamilelik öncesi ve hamilelik boyunca beslenme esasları, Hamilelik öncesi beslenme, Hamilelik boyunca beslenme, Sağlıklı bebekler için beslenme, Hamilelik öncesi dikkat edilmesi gerekenler, Hamilelikte sabah bulantısı
Görüntüleme Sayısı: 17,719 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Doğum Öncesi Sınıfı’nın ana prensipleri nelerdir?

Doğum Öncesi Sınıfı felsefe ve prosedürünün temelini oluşturan sekiz ana prensip bulunmaktadır. Bu prensipleri anlamanız