/ 
 / 
 / 
Tuvalet Eğitiminde 8 Temel Nokta

Tuvalet Eğitiminde 8 Temel Nokta

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamadan önce oturağa alışmasını sağlayın. Bu oturağa hazır bir hale geldiğinde onun işini kolaylaştıracaktır. Örneğin, siz duş alırken veya giyinirken klozete veya oturağa oturmasına izin verin. 

Tuvalet Eğitimine Yardımcı Metotlar

Tuvalet eğitimi, bebek gelişiminde son derece önemli bir kilometre taşıdır. Bu dönemde dikkat edilmesi gereken en önemli

Tuvalet eğitimi hakkında çocuğunuzla konuşun.

Bebeğiniz hemen hemen 18 aylık olduğunda ise ona tuvalet eğitimi hakkında kitap okumaya başlayın. Tabii ki böyle kitapların çocuğunuzun yaş seviyesinde olması çok önemli.

Gerçekçi olmayan beklentiler yaratmayın.

Uzmanlar bebeklerin tuvalet eğitimine hazır oldukları zaman başlaması konusunda hemfikirler. Sadece çocuğunuzun tuvalet eğitimine başlamasını istediğiniz için çocuğunuzu tuvalet eğitimine zorlamayın. Tuvalet eğitimi doğal ve zorlanmaması gereken bir süreçtir. Tuvalet eğitimine erken başlanması, aslında çok basit olan bir süreci zorlaştıracak ve hem sizi hem de çocuğunuzun moralini bozacaktır.

Çocuğunuzun eğilimlerini takip edin.

Çocuğunuzun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösteren bazı eğilimlerini takip edin. Örneğin, eğer çocuğunuz kendi kendine giyinmeye başladıysa veya çişini ve kakasını günün benzer saatlerinde yapmaya başladıysa, bu onun tuvalet eğitimine hazır olduğunu gösterebilir. Bu eğilimleri fark ettiğinizde, çocuğunuzun banyoyu keşfetmesine izin verin ve ona bu konuda yardımcı olmak için elinizden geleni yapacağınızı açık bir biçimde belirtin.

Hayal kırıklığınızı ve sinirinizi göstermeyin.

Bir çocuk için ebeveynlerini hayal kırıklığına uğratmaktan daha kötü olan çok az durum vardır. Bundan dolayı tuvalet eğitimine çocuğunuzu azarlayarak veya ona sinirlenerek daha fazla stres eklemeyin. Çocuğunuzu başka çocuklarla karşılaştırmaktan kaçının; her çocuk bu süreçten değişik sürelerde geçecektir. Başarılı olduğunda onunla ne kadar gurur duyduğunuzu ona sık sık belirtin. Tuvalet eğitiminin bir öğrenme süreci olduğunu unutmayın, çocuğunuzun eninde sonunda başarılı olacaktır.

Yanınızda her zaman bir acil durum paketi bulundurun.

Tuvalet eğitimi boyunca evde olmadığınız veya bir tuvalet bulamayacağınız durumlar için bir acil durum çantası hazırlayın. Bu çantada yedek çamaşır ve kıyafetler, kirli çamaşırlar için birkaç naylon poşet ve temizlik için bolca ıslak mendil bulundurun. Bu çantada çocuğunuzun rahat hissetmesini sağlayacak oyuncak veya kitap gibi birkaç eşya da bulundurabilirsiniz. Eksiksiz bir çanta, çocuğunuzun bir kaza geçirmesini durumunda hem onun hem de sizin çok işinize yarayacaktır.

Ödüllerin ucunu kaçırmayın.

Çocuğunuza pozitif bir şekilde davranmanız her zaman cezalardan daha iyidir, fakat ödüllerin de tadını kaçırmamak gerekir. Çocuğunuzun başarılarında ona çok ufak bir hediye vermeniz yerinde ve yeterli olacaktır. Çok büyük ödüller çocuğunuzun üstünde gereksiz bir baskı oluşturmakla beraber tuvalet eğitimini sadece ödülden ibaret kılacaktır.

Çocuk doktorunuzu ziyaret edin.

Çocuğunuzun doktoru tuvalet eğitimi hakkında çok önemli bir kaynaktır. Çocuğunuz 18 ayı geçtiğinde doktorunuza onun tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını sorun. Doktorunuzdan bu konuda fikir ve tavsiye almaktan kaçınmayın, çünkü o gelecek problemleri sizden daha iyi yorumlayabilir.

Her zaman başarı beklemeyin.

Çocuğunuz tuvalet eğitimini tamamlamış olsa bile arada sırada kazalar yaşanacaktır. Özellikle geceleri idrar kaçırma pek çok çocukta tuvalet eğitiminden sonra da görülmektedir. Bu zamanla kendi kendine düzelecektir. Unutmayın ki tuvalet eğitimi bir süreçtir ve böylesi bir süreçte hayal kırıklıkları olması gayet normaldir.

 
İlgili aramalar: Altına kaçıran bebek, Altına kaçıran çocuk, Bebeklerde tuvalet eğitimi, Çocuklarda tuvalet eğitimi, Çocuğum altına kaçırıyor, Çocuğuma tuvaletini yapmasını nasıl öğretebilirim, Çocuklarda tuvalet eğitimi, Tuvalet eğitimi, Oturak
Görüntüleme Sayısı: 118,647 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Çocuğunuzda Asla Göz Ardı Etmemeniz Gereken 12 Hastalık Belirtisi

Kaç derece ateş çocuğunuz için tehlikelidir? Çocuğunuzun karın ağrısı basit bir hazımsızlık mı yoksa fark edemediğiniz b