/ 
 / 
 / 
İyi Bir Uyku İçin...

İyi Bir Uyku İçin...

6 aydan 8 aya kadar bebekler, iki saatten fazla ayakta kalmazlar. Bu sürenin üstünde uyanık kaldıkları zaman ise, oldukça yorgun görünürler. Bunun belirtileri de, gözlerini ovuşturması, gözlerinin yorgun görünmesi, boşluğa boş bakması, esnemesi olarak görülebilir. 

Uyku Zamanı

Bebeğinizi kendinize yakın tutarken aşağıdaki tekerlemeyi söyleyin...

Bebeğinizin uykulu olduğuna dair böyle belirtiler gördüğünüzde, onu beşiğine koyarak bir uyku paterninin oluşmasına olanak tanırsınız; böylece bebeğinizin uyku düzenini sağlamak için ilk adımı atmış olursunuz.

Bebeklerde Uyku Düzeni ve Uyku Eğitimi


Uyku paterninin oluşmasına yardımcı olmak için, gece-gündüz kavramlarını öğretmenizde yarar vardır. Bunu yapmak için şu basamakları takip edebilirsiniz. Bebeğiniz sabah uyandığında, ona yeni kıyafetler giydirerek yeni bir günün başladığını ona hissettirebilirsiniz. Sonrasında, onunla yapacağınız aktiviteler ve geçirdiğiniz akitler onu oyalayacaktır. Bebeğinizi beslerken, sosyal iletişiminizi de kesmeyin. Ona şarkılar söyleyin ve ona konuşunu. Ona ne yedirdiğinizi, nasıl bir fayda sağlayacağını bile anlatabilirsiniz. Gündüz vakti, evinizin ışık almasına yardım edin.günlük işlerin sesleri(örn: bulaşık makinesi, süpürge) duymasını engellemeyin. Böylece bebeğiniz, gündüz vakti belli sesleri duymaya alışacaktır.

Gecenin geldiğini anlatmak için, onu beslerken oldukça sessiz olun. Odanızın ışığının loş olmasına dikkat edin. Çok fazla gürültü yapmamaya çalışın.

Tüm bu düzenlemeler, bebeğinizin gece ve gündüzü bir noktada anlamasına olanak verecektir. Böylece, bebeklerde uyku eğitimi ve düzenini doğru bir biçimde sağlamak için ilk adımları atabilecektir.

 
Görüntüleme Sayısı: 4,191 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Ayrılık Anksiyetesi Nedir?

‘Bebeğimize de daha önce bakıcılar baktı fakat biz çıkarken onu hiç yadırgamadı. Ama şimdi işler değişti. Onun yanında o