/ 
 / 
 / 
Fiziksel Gelişimde Gerilik

Fiziksel Gelişimde Gerilik

Üç aylık başını tutamayan, 8 aylık oturamayan, 15 aylık hala yürümemiş çocukların fiziksel gelişiminde gerilikten bahsedilebilir. 

Eğer bebeğiniz bu aylarda yukarıda saydığımız şeyleri yapamıyorsa bu konuya eğilmeniz gerekir. Bu durumda hemen bebeğinizde fiziksel gelişimde gerilik var diye düşünmeden önce bebeğinize fiziksel gelişimi tamamlayabilmesi için gerekli fırsatı verip vermediğimizi düşünmeliyiz. 

Çevre Bilinci Yüksek Çocuk Yetiştirmek

Her gün yüz binlerce bebek doğuyor. İnsan nüfusu giderek artıyor.

Bebeklerin Fiziksel Gelişimi İçin Doğru Yöntemler

Bazen yürüteç kullanmak bile, yürütece bağımlı, zamanında yürüyememiş çocuklar olmalarına yol açar. Eğer yürüteç kullanmaya yada fırsat verilmemesine bağlı gerilik olduğunu düşünüyorsak fiziksel seviyesine uygun oyunlarla desteklemek kısa zamanda sonuç verir. Çocuklar için fiziksel oyun önerilerimizden faydalanabilirsiniz.

Diğer durumlarda doktorunuzla konuşup sebebinin bulunması ve bir fizyoterapistten yardım alınmasında fayda vardır.
Oturmayı, baş kontrolünü zamanında yapmış, her iki elini ve bacağını kullanan, sosyal ve bilişsel geriliği bulunmayan, sadece yürümesi gecikmiş çocuğunuz için yürüme becerilerini geliştirmek yeterlidir.

Eşyalara, koltuklara, size tutunup kalkması için oyuncaklarını yükseklere koyun ve cesaretlendirin. Eşyalara tutunarak sağa sola yürümesi için oyuncakları uzaklaştırın ve çağırın, yapamıyorsa yardım edin.

Bebeğinizi bütün gün oturur durumda ya da dar alanda hapsetmeyin. Mümkün olduğunda çıplak ayakla ya da çorapla basmasını sağlayın.

Bebeklerde gelişim konusunda bebekte ayağa kalkmanın ilk denemelerinde düşmemesine özen gösterin. Çünkü bu onu korkutur, yürümesini geciktirir. Ellerinden tutarak yürütüp, kendinize bağımlı da yapmayın, bu şekilde yürümenin sadece sizin yardımınızla olduğunu düşünüp, el desteksiz bunu başaramayacağı hissi yerleşir.

Hala içiniz rahat değilse, doktorunuzla konuşup bir fizyoterapistin görüşüne başvurmanız, müdahalede geç kalmama noktasında doğru olacaktır. Belirli süreler geçtikten sonra eğer bebeğiniz bir çok fiziksel aktiviteyi yerine getiremiyorsa mutlaka bir tıp doktorundan yardım almalısınız.
Görüntüleme Sayısı: 36,827 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
Emine Gürgen Pediatrik Fizyoterapist

Yorum Yap

Sonraki Makale

(12-24 ay) Geçiş nesnesi

Geçiş nesnesi terimi, pediatrist ve psikanalist Donald Winnicot tarafından ortaya atılmış bir terimdir.