/ 
 / 
 / 
Besin Zehirlenmeleri

Besin Zehirlenmeleri

Günümüzde besin zehirlenmeleri geçmişe nazaran daha sık görülmektedir. Genellikle dışarıdan beslenildiğinde daha sık görülen besin zehirlenmeleri, evlerde hazırlanan yiyeceklerin yanlış hazırlanış ve saklanış şekillerine bağlı olarak da görülebilmektedir.


Pancar ve Patates Karışımı

Taze pancar, doğal olarak tatlıdır ve folik asit, potasyum ve hastalık önleyici antioksidanlar bakımından zengindir.

Besin Zehirlenmeleri Nedenleri


1. Besinin yapısında bulunan toksik (zehirli) maddeler (mantar)
2. Besine bulaşan mikroplar
3. Besinin saklandığı kabın yapısında bulunan ağır metaller (bakır, çinko)
4. Besinlerin bozulmaması için eklenen aditifler (monosodyum glutamat)

Hangi besinler zehirler?

Mantar, et ürünleri (et, tavuk, balık, yumurta), süt ürünleri (süt, pasta, krema, dondurma, tereyağı), çeşitli konserveler, kirli sular ve akla gelebilecek her türlü besinler zehirlenmeye neden olabilir

Zehirlenme belirtileri nelerdir?

Bozuk gıdanın yenmesinden bir süre sonra; kusma, ishal, karın ağrısı, bazen ateş besin zehirlenmesini akla getirmelidir. Ailede veya okulda birçok kişi, aynı anda zehirlenebilir. Mantar zehirlenmeleri, 6-18 saat sonra belirti verebilir.

Besin Zehirlenmelerini Önleme Yöntemleri


1. Sadece kültür mantarı yenmelidir. Ya da mantarın zehirsiz olduğundan emin olunmalıdır. Kırda veya ormanda toplanılan mantarlar zehirli olabilir. Çok küçük bir parçası bile zehirleyip öldürebilir.

2. Yiyecekler oda ısısında bekletilmemelidir. Ya 60 derecenin üzerinde, ya da 4 derecenin altında tutulmalıdır. Yemek yeniden ısıtıldığında, ısıtma işlemi tam ve çabuk yapılmalıdır.

3. Besinle uğraşanlar, temizliğe özen göstermelidirler. Deri, göz, solunum ve sindirim sistemi hastalığı olanlar, besin işinde çalıştırılmamalıdır.

4. Yiyecekler tutulmadan önce, eller sabunlu su ile iyice yıkanmalıdır.

5. Etrafta, karasinek bulunmamalıdır.

6. Tüm yemekler, özellikle et, tavuk ve yumurta çok iyi pişirilmelidir.

7. Evde konserve yaparken, sebzeler, en az 10 dakika kaynatılmalıdır. Bu besinler tüketilmeden önce, 10 dakika daha kaynatılmalıdır. Şişmiş konserve kutuları, imha edilmelidir.

İnsan hayatını tehlikeye sokacak boyutlara çıkabilen besin zehirlenmelerinden korunmak için yukarıdaki önlemleri mutlaka dikkate almalıyız.

İlgili aramalar: Bebeklerde zehirlenme, Besin zehirlenmesinin nedenleri, Besin zehirlenmesi nedir, Besin belirlenmesinin sebepleri, Bebeklerde besin zehirlenmesi, Besin zehirlenmesinin tedavisi
Görüntüleme Sayısı: 16,812 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Raşitizm

Büyümekte olan vücut kemiklerinde kalsiyum mineralinin yerleşmesinin gecikmesi olarak tanımlanır.