/ 
 / 
 / 
Bebeklerde Gaz Sancısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bebeklerde Gaz Sancısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gaz sancısı, bebeklerde sık meydana gelen ve dışarıdan nedeni tam olarak anlaşılamayan sancılardan biridir. Bebeğinizin gaz sancısı çektiğini anlayabilmeniz için bilmeniz gereken temel bilgileri sizin için derledik.

Bebeklerde Gaz ve Reflü

Bazen bebeklere imrenmemek elde değil. Biz yetişkinler toplum içinde her çıkardığımız sese, söylediğimiz laflara dikkat

Bebeğin Gazı Olduğunu Anlamak

Bebeğinizin aniden başlayan ağlamalarında, ıkındığını, bacaklarını kendine doğru çekip büzüştüğünü görürseniz, bunun nedeni muhtemelen gaz sancısıdır.


Bebeklerde Gaz Oluşumunun Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde gaz oluşumuna neden olan birinci faktör beslenme düzenidir. Bebeğinizi emziriyorsanız sizin yediğiniz yemekler ya da bebeğinize yedirdiğiniz yiyeceklerin gaz yapıp yapmadığını bilmeniz gerekmektedir. Fasulye gibi baklagiller, brokoli, süt, kuru sğoan ve sarmısak ve buğday gaz yaptığı bilinen besinlerin başında gelir. Diğer besinler için böyle bir genelleme yapmak çok zordur, çünkü bu kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Bebeğinizi emzirdiğiniz pozisyon da, bebeğinizde gaz oluşumuna neden olabilir. Fazla kıvrılarak emiyor ise, gaz yapma ihtimali artacaktır. Başının her zaman karnından daha yukarıda olması gerekir.

Biberonla beslenen bebeklerde ise, biberon sık sık kontrol edilmelidir. Biberonun hava kaçırması, deliğini gereğinden fazla büyük ya da küçük olması gaza sebep olabilir.


Bebeklerin Gaz Sancısını Geçirmek için Neler Yapılabilir?

Bebeğinizin karnına masaj yaparak gazını çıkartmaya çalışabilirsiniz.

Bebeğinizin bacaklarını bisiklet sürer gibi yavaş ve hafifçe bükmeniz, gazını çıkartmasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin başını omzunuza koyup, sırtına hafifçe vurarak da gaz çıkartmasını kolaylaştırabilirsiniz.

Tüm bunların yanında, ılık bir banyo ya da karnına koyacağınız sıcak havlu da gaz çıkartmasında etkili olabilir.


Eğer bebeğinizin ağrısı tüm bu önerilere rağmen geçmiyor ise, muhakkak bir doktora danışmanız ve ağrının başka bir sebeple olabileceğini unutmamanız gerekmektedir.Görüntüleme Sayısı: 369 Yayınlanma Tarihi: 11.01.2017
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Gece Lambası Kullanmak Doğru Mu?

Bir çoğumuz geceleri korkmaması için çocuklarımızın odasında gece lambası kullanıyoruz. Fakat gece lambasının çocukların