/ 
 / 
 / 
Bebeğinizin Uyku Düzenini Kurmak İçin 10 Adım

Bebeğinizin Uyku Düzenini Kurmak İçin 10 Adım

Artık bebeğinizin ağlayarak geçirdiği uykusuz gecelere bir dur demenin zamanı gelmedi mi? Sizinle paylaştığımız bu 10 adımı takip ederek, bebeğinizin uyku düzenini kurabilir; hem onun hem de kendiniz için huzurlu gecelere merhaba diyebilirsiniz.

Bunu Biliyor muydunuz?

Günümüz erken eğitim yöntemlerine yön veren en önemli gelişme eğitim alma yaşının tahmin edildiğinden çok daha erken old

1.   Uykuyu önceliğiniz haline getirin.

Bebeğinizin uyku alışkanlıklarını önemsemek sadece sizin huzurunuz için değil, onun gelişimi için de çok önemli. Her insanın beyni gibi, bebeğinizin beyninin de uykuya ihtiyacı var. “Healthy Sleep Habits, Happy Child” kitabının yazarı Dr. Marc Weissbluth, gece sık uyanan çocukların, gelecekte dikkat bozukluğu, yavaş öğrenme gibi problemlerle karşı karşıya kaldığını belirtmekte. Bu nedenle, çocuğunuzun uyku düzenini ve onun deliksiz uyumasını önceliğiniz haline getirin.

2.   Uzmanlardan destek alın.

Uyku düzeni eğitimine başlamadan önce mutlaka bebeğinizi kontrol eden doktorunuzla görüşün. Bebeğinizin, onun gece deliksiz uyumasına engel olabilecek uyku apnesi, reflü, veya türlü alerjiler gibi sağlık sorunları olmadığından emin olun.

3.   Bebeğinizin uyku saatlerini not alın.

Bebeğinizin uyuduğu saatleri not tutmak, size gece neden uyandığı hakkında bir fikir verebilir. Bu şekilde bebeğinizi uykuya yatırmak için en ideal saati bulabilir veya uyanmasına neden olan etkenleri fark edebilirsiniz.

4.   Bir rutin yaratın.

Bebeğinizin zihnini ve vücudunu uykuya hazırlamak için uykudan önce onunla birlikte geçireceğiniz 15 dakikayı bir rutin haline getirin. Bebeğinizin yanında yapacağınız kitap okumak gibi sakinleştirici aktiviteler, onu rahatlatacak; bu aktiviteleri her gün tekrarlamanız ise onun uyku düzenini kurmaya yardımcı olacaktır. 6 aydan büyük bebekler için bu rutine bir pelüş oyuncak da katabilirsiniz!

5.   Bir başlangıç tarihi seçin.

Bebeğinizin uyku düzenini kurmak için yerinde bir başlangıç tarihi seçmenizin önemi büyük. Seçtiğiniz gün itibariyle 3 hafta boyunca bebeğinizin odasında ve yatağında bir değişiklik olmayacağından emin olun. Bu sürece eğer çalışıyorsanız yıllık izninizde veya bir resmi tatilde başlamak, sizin açınızdan da daha kolay olacaktır.

6.   Ortamı uygun hale getirin.

Bebeğinizin uyku düzenini kurmak için uyuduğu odanın koşullarını da düzenlemelisiniz. Serin (20 – 22 °C) ve karanlık bir oda bebeğinizin uyumasına yardımcı olacaktır.

7.   Bebeğinizi yatağına uyanık olarak yerleştirin.

Uykuya hazırlık rutininizden geçtikten sonra bebeğinizi yatağına uyanık olarak yerleştirin. Bebeğinizin yatağının yanında oturun ve gerektiği zaman onu sakinleştirin. Bebeğiniz bir ağlama nöbetine girerse onu kucağınıza alabilirsiniz, fakat sakinleştiği an onu yatağına tekrar yerleştirin. Bebeğiniz uykuya dalana dek onun başında durun; bu onun uykuya dalmasına yardımcı olacaktır.

8.   Odadaki yerinizi değiştirin.

Her gece aynı noktada oturmanız bebeğiniz için uyuma rutininin bir parçası haline gelecektir. Bu da ilerde siz olmadan uyumasını engelleyecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için üç gecede bir oturduğunuz yeri bebeğinizin yatağından biraz daha uzaklaştırın. Bu sürece oturduğunuz yer odadan çıkana kadar devam edin.

9.   Yatağınıza dönün.

Birkaç hafta içerisinde, bebeğiniz siz olmadan uykuya dalabilecek duruma gelecektir. Bu süreçte onun odasında kalmayıp, sizin de uykunuza dönmeniz çok önemli!

10.   Tutarlı olun.

Bu süreçte yapabileceğiniz en büyük hata; tutarsızlık. Tabi ki bir ağlama nöbetinde bebeğinizi sakinleştirebilirsiniz, fakat bunu yaparken eski alışkanlıklara dönmediğinizden emin olun. Böyle bir durumda, bebeğinizi odasının dışından sakinleştirmeyi deneyebilirsiniz. Hastalık veya seyahat nedeniyle bebeğinizin uyku düzeni bozulursa, mümkün olduğu kadar çabuk bir biçimde uyku düzeni kurma eğitimine geri dönün.

Bu makale http://www.parents.com/baby/sleep/tips/ten-steps-to-sleep-training-success/ adresinden derlenmiştir.

İlgili aramalar: Bebeğimin uyku düzeni bozuk mu, Bebeğinizin uyku düzenini kurmak, Bebek, Bebeklerde Uyku Düzeni, Bebeklerde Uyku Eğitimi, Bozuk uyku düzenli çocuk, Uyku, Uyumak, Bebek uyku düzeni nasıl kurulur
Görüntüleme Sayısı: 427,174 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Bebeğinizin Korkularını Anlamak

2-3 yaşındaki çocukların günlük hayatlarının en büyük parçası alıştıkları sesler ve görüntülerdir. Tanıdık olmayan en uf