/ 
 / 
 / 
Beslenme Sorunları 1: Çocuğunuzun Yemek Yemeyi Reddetmesi

Beslenme Sorunları 1: Çocuğunuzun Yemek Yemeyi Reddetmesi

Çocuğunuzun kendi kendine geliştireceği ilk yetenek kendini beslemektir. Hayatında gelişen pek çok şeyi kontrol edemese de kesinlikle ağzına hangi gıdaları sokup sokmayacağını kontrol edebilir.

Bağımsızlık Kazanma: 9-12 Ay

Bebeğin birinci yaşının son çeyreği, bir hızlı değişimler sürecidir. Bebeğiniz oturmaktan emeklemeye geçecek ve hatta be

Bundan dolayı, çocuğunuzun ne yiyip ne içeceği konusunda çok seçici olması sizin için bir sürpriz olmamalı. Birkaç hafta boyunca sadece 1-2 tür gıda ile beslenip sonraki hafta tamamen değişik bir gıda istemek gibi ani fikir değişimleri de cabası! Ama merak etmeyin, bunlar çocuğunuz için tamamen normal davranışlar.

Çocuğunuz yemek zamanı geldiğinde sizden biraz destek ve tavsiye bekleyecektir. Fakat bu desteği ve tavsiyeyi abartmak çocuğunuzun beslenme problemlerini çözmeyecektir. Çocuk bakımı konusunda 23 kitap yazmış ünlü pedagog William Sears bu konuda, “Çocuğunuz bir gün gayet güzel beslenip, ertesi gün hiç bir şey yememeyi seçebilir” diyerek, ne yiyip içeceği konusunda en son kararın çocuğunuzun olduğunu belirtmektedir.

Çocuğunuzun böylesi bir günde hiç bir şey yememesine kafayı takmak yerine, geçtiğimiz bir hafta içerisinde neler yediğini düşünün. Bu durumda, çocuğunuzun beslenmesini kendi kendine dengelediğini göreceksiniz.

Çocuğunuzun yediklerin yanında içtiklerini de unutmayın! Sut, %100 meyve suyundan oluşan meyve suları gibi içecekler de önemli derecede besleyici gıdalardır. Fakat böylesi içecekler genelde iştah kapadığından, çocuğunuzun yemeklerden önce bu içeceklerden tüketmemesini sağlayın.

En önemlisi, çocuğunuzu doyurmak için abur cubur gıdalara yönelmeyin. Onun büyüyen vücudunun dengeli ve sağlıklı bir beslenme türüne ihtiyacı var, boş kalorilere değil.

Hala çocuğunuzun beslenme alışkanlıkları konusunda endişeli misiniz? İşte size yardımcı olabilecek bir kaç tüyo:

  • Çocuğunuza çeşitli sağlıklı gıdalar sunmaya çalışın. Evet, brokoli sevmiyor olabilir, fakat belki de kerevizi deneyip çok sevecek. Siz ona ne kadar çeşit sağlarsanız o da o kadar özgür hissedip hoşlandığı besinleri bulabilir.
  • Çocuğunuzu yemek yemesi konusunda tehdit etmeyin veya bu konuda kendisiyle pazarlığa girmeyin. “Sebzelerini bitirirsen bir dilim pasta yiyebilirsin” gibi bir yaklaşım, yemek yemeyi sizinle çocuğunuz arasında bir güç gösterisine dönüştürecektir.
  • Yemeklerinizi mümkün olduğu kadar ailenizle beraber yiyin. Kardeşlerinin veya ebeveynlerinin sağlıklı beslendiğini, yeni şeyler denediğini gören çocuğunuz bu konuda daha açık ve kabullenir bir hale gelebilir.
  • Çocuğunuz herhangi bir gıdayı sevmedi diye o gıdayı tamamen bırakmayın. Çocuklar yeni tatları ve dokuları kabul etme konusunda biraz ağır davranırlar. Çocuğunuz bu hafta tabağına tükürdüğü bezelyeleri önümüzdeki hafta keyifle yiyebilir. Ona her gıdayı sevmesi için bir şans ve zaman verin.
  • Eğer çocuğunuz dengeli besleniyorsa, vitamin desteği almanıza genelde gerek yoktur. Fakat çocuğunuz bazı tur gıdalardan yeterince tüketmiyorsa, bu gıdalara alışana kadar doktorunuzun gözetiminde ona günde bir vitamin hapı verebilirsiniz.


İlgili aramalar: Beslenme sorunları, Çocuğum yemek seçiyor, Çocuğum yemek yemiyor, Çocuğum iştahsız, Yemek yemeyen çocuk, çocuğum yemiyor, bebeğim yemiyor,iştahsız bebek
Görüntüleme Sayısı: 21,988 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Beslenme Sorunları 2: Çocuğum Aşırı Kilolu

Çocuk doktorunuz her ziyaretinizde çocuğunuzun boyunu ve kilosunu ölçtükten sonra bu verileri onun yaşındaki ortalamalar