/ 
 / 
Süper Anne Sendromu

Süper Anne Sendromu

Günümüzde kadınların bir çoğu bebeklerini büyütürken, bir yandan ev işlerini yapıyor, bir yandan çalışıyor ve bir yandan bakımlı gözükmek için uğraşıyor. Modern hayatın getirdiği kolaylıkların yanında, bir de zorluklar var. Herkes gibi anneler de sürekli bir yerlere yetişme çabası, yeterli olma çabası içerisindeler


Yorgun Anneler

Anneyim! Yorgunum!

Süper anne sendromu, ister çalışan anne olsun ister çalışmayan anne olsun, ev işleri, temizlik, alışveriş, bebek bakımı, okul koşturmacası gibi sorumlulukların tümüyle tek başına mücadele ederken, annenin kendini aşırı zorlamasıdır. Süper anneler, her şey zamanında olsun isterken, dinlenmek için bile kendilerine vakit ayıramazlar. Her zaman yapılması gereken ütüler, hazırlanması gereken yemekler vardır ve çoğu zaman çok geç saatlere kadar uyuyamazlar.

Mükemmel olma, her şeyi eksiksiz olarak yapma isteği, bir süre sonra kaygıya ve strese yol açar. Mükemmel anne olmaya çalışırken yaşanılan bu stres ise tam tersi etkiye sebep olur. Yani bebeği ile ilgilenirken stres içerisinde olan bir annenin aklından yapılacak ütüler, hazırlanacak mamalar geçer. Bebekler ve küçük çocuklar, biz konuşmasak da bakışlarımızdan hal ve hareketlerimizden dikkatimizin onlarda olmadığını, bir şeyler için üzüldüğümüzü ya da kaygılandığımızı hissederler. Bu da, birlikte kaliteli vakit geçirmemize engel olur.

Süper anne sendromuna yakalanan anneler, yalnızca psikolojik olarak değil, fiziksel olarak da sağlıklarından olurlar. Migren benzeri baş ağrıları, uyku sorunlar, kalp spazmları, el ve kollarda uyuşmalar, diş gıcırdatma, yorgunluk, kas ağrıları gibi bir çok fiziksel rahatsızlık hissederler. 

Süper anne sendromu yaşayan bir annenin tedavi edilmesi gerekir. Ancak yaşadıkları sıkıntıların neden kaynaklandığını bilemeyen kadınlar, hangi doktora başvurmaları gerektiğini bile bilemeyebilir. Üstelik çevresindeki kişilere ve hatta bazen doktorlara bile gerçekten hasta olduklarını ispat etmeleri gerekebilir. Öncelikle bir romatoloji uzmanına başvurulmalıdır. Ayrıca ağrılar için fizik tedavi ve psikolojik destek de almaları gerekir.

Tedavi çok kolay değildir, fakat öncelikle düşünce yapısını değiştirebilirlerse çok daha basit bir şekilde tedavi olabilirler.

Süper annelerin kabul etmesi, benimsemesi gereken bazı şeyler vardır. Örneğin her şeyin mükemmel olmadan da yeterli ve doğru olabileceğini kabul etmelidirler. Üstlendikleri sorumlulukları anneleri, eşleri veya çevrelerinde kendilerine yardım etmeyi kabul edecek kişilerle paylaşmalıdırlar. Bazı şeyleri oluruna bırakmayı öğrenmeli ve hata yapabileceklerini kabullenmeliler. Bazen hata yapılmasa bile işler yolunda gitmeyebilir. Ayrıca anne, iş kadını ve eş derken, kendilerinin de insan olduğunu ve ihtiyaçları olduğunu, uyumaları gerektiğini, beslenmeleri gerektiğini, ara sıra eğlenmeleri gerektiğini, dinlenmeleri gerektiğini unutmamalılar.

Anne olmak dünyanın en zor ve güzel mesleğidir. Yavrularımız en kıymetlilerimizdir. Ancak onlar için mükemmel olmaya çalışırken, kendimizi onlardan esirgememeliyiz

Bir çocuk büyüdüğünde, küçükken evin ne kadar temiz, kıyafetlerinin ütülü, yemeklerin lezzetli olduğunu hatırlamaz. Anne ve babasının sevgi ve ilgi dolu bakışlarını, birlikte oynadıkları oyunları, evdeki huzuru hatırlarGörüntüleme Sayısı: 26,504 Yayınlanma Tarihi: 07.01.2017
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Hidrosefali ve Mikrosefali Nedir?

Yenidoğan bebeklerin kafa yapılarındaki bozukluklar, kafa tasının büyük ya da küçük olması, sağlık açısından önemli bir