/ 
 / 
Kumaş Bezler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kumaş Bezler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Bununla beraber, hazır bez fiyatlarının gittikçe arttığı şu dönemde, kumaş bezler maliyet bakımından hazır bezlere önemli bir rakip olarak piyasada bulunmakta. 

Tuvalet Eğitiminin Püf Noktaları

Hatalı bir dönemde başlanmış tuvalet eğitimi, çocuğun tuvalet eğitimini almasının gecikmesine sebep olabilir.

Hazır bez maliyetlerinden yorulan, bebeklerinde pişik vb. cilt sorunlarıyla sık sık karşılaşan pek çok annenin düşündüğü bir seçenektir herhalde kumaş bezler. “Denemek istiyorum, ama her defasında yıkamak zor olacak sanki”, veya “Ben bezden kaka temizlemekle uğraşamam” diyerekten bu seçenekten vazgeçen pek çok anne, belki de onlar için avantajlı olabilecek bir seçeneği göz artı etmekte.

Evet, kumaş bez temizliği daha zor olan, sizi hazır bezlere göre daha fazla uğraştıracak bir seçenek. Bununla beraber, hazır bez fiyatlarının gittikçe arttığı şu dönemde, kumaş bezler maliyet bakımından hazır bezlere önemli bir rakip olarak piyasada bulunmakta. İşte kumaş bezler hakkında bilmeniz gerekenler:

Taze Seçenekler


Kumaş bezler de hazır bezler ile beraber teknolojik açıdan çok yol kat etmiş bulunmakta. Günümüzde hemen hemen 10-15 çeşit kumaş bez piyasada bulunmakla beraber, ebeveynlere makinede yıkanabilir içlikler, emici materyaller ve ayarlanabilir boyutlar sunmakta.

Bebeğinizin aktivite seviyesi ne olursa olsun, ona uygun bir kumaş bez bulma ihtimaliniz çok yüksek. Bu bez stillerinden bazıları şunlar:

Cep Bezler: Genelde bir cırt-cırt ile tutturulan bu tür bezler çamaşır makinesinde yıkanabilen içlikler içermekte. Genelde çok emici bir materyalden yapılan bu içlikler bebek dışkısını bezin içinde tutmak için tasarlanmış.

Tek-Boy Bezler: Bu bezler bebeğinizle beraber büyüyecek bezlerdir. İçerdikleri pek çok cırt-cırt veya düğme noktasıyla bebeğinizin bacak ve beline göre ayarlayabileceğiniz bu bezleri bebeğinizin ilk 3 senesi boyunca değiştirmeden kullanabilirsiniz.
Yanlış Anlaşılmaları Yenmek


“Kumaş bezler hazır bezlere göre çok daha fazla iş yükü yaratıyor!”

Bu ne kadar doğru bir yaklaşım olsa da, pek çok ebeveynin atladığı veya düşünmediği bir yönü de var. Bu yön, kumaş bezlere geçişte hazır bezleri bırakmak zorunda olmamanız. Örneğin, bebeğinizin vücut atıklarının kontrolüne pek de sahip çıkamadığı ilk 12 ayda hazır bez kullanıp, bu süreden sonra kumaş bezlere geçebilirsiniz. Ayrıca yeterince bez veya içlik stoğunuz varsa, tek yapmanız gereken haftada bir kez daha çamaşır yıkamak.

“Kumaş bezler çok pahalı!”

Bir paket hazır bez ile karşılaştırıldığında kumaş bezlerin size çok daha pahalı gelmesi normal. Fakat bebeğinizin ilk 2 yılında hazır bez maliyetinin günde 3 TL civarı olduğunu düşünürseniz, 2 yılda toplam hazır bez maliyetiniz 2.190 TL gibi hiç de azımsanmayacak bir figür haline gelmekte. Bunu kumaş bez maliyetleriyle karşılaştırdığınızda, yıkama ve kurutma gibi masrafları ele alsak bile kumaş bezlerin daha hesaplı olduğu ortaya çıkacaktır.

“Ben bebeğimin bezinden kaka temizlemek istemiyorum!”

Haklısınız, biz de istemezdik. Kumaş bezlerin hazır bezlere göre bebeğinizin sağlık bakımından bir avantajı bulunmadığından, kumaş bezlerin sizin için asıl avantajları maliyet ve kullanışlılık (Tek-Boy bezlerde) olacaktır. Eğer bu 2 maddenin bebeğinizin bezlerini temizlemeye değmeyeceğini düşünüyorsanız, hazır bez kullanmanız tabii ki daha mantıklı olacaktır.
Kumaş Bezlerin Dezavantajları


Kumaş bezler her ne kadar hazır bezlere göre uzun dönemde hesaplı olsa ve bazı durumlarda daha kullanışlı olabilse de pek çok eksi de barındırmakta. Bunlardan bazıları şunlardır:

  • Kumaş bezler temizlenmeleri daha zor olduğundan vakit kaybına neden olurlar.

  • Yapılan araştırmalarda kumaş bezlerin çevre duyarlılığı konusunda hazır bezlere göre daha çevre dostu olmadığı belirlenmiştir.

  • Kumaş bezlerin içlikleri hazır bezlere göre daha az emicidir, bu hassas ciltli bebeklerde cilt problemlerine neden olabilir.

  • Temizlenmesi sırasında aile bütçesine su, deterjan, doğalgaz gibi ekstra maliyetler yaratmaktadır.

  • Kumaş bezlerin emiciliği daha az olduğundan bazı bebeklerin rahat oynamasına veya hareket etmesine engel olabilmektedir.


İlgili Aramalar: Kumaş bezler, Kumaş bezlerin yararları, Kumaş bez bebeğime zararlımı, Hazır bez, Hazır bez zararları, Bebek bezi, Kumaş bebek bezi
Görüntüleme Sayısı: 13,740 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Sağ Beyin Eğitimi Üzerine Notlar

Tek boynuzlu atlar aslında gerçektir. Ve küçük bir çocuğun zihninde imkânsız diye hiçbir şey yoktur. Bu masumiyet kaynak