/ 
 / 
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 4)

Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 4)

Etkili dinleme becerileri, başarılı bir iletişimin ilk adımıdır.

Bakıcı Günlüğü

Bebeğinize bakıcı tuttunuz, peki bakıcınızın günlük raporlar sunmasını ister misiniz?

İletişim

Yapıcı bir iletişim, her ilişkinin temelinde yer almaktadır. Evlilik, iş veya başka bir ilişkinin temeli, sağlıklı bir iletişime bağlıdır. Bu, bakıcı ve ebeveyn ilişkisinde de oldukça önemli bir yere sahiptir. İyi bir iletişimle, pek çok problem başlamadan çözülmüş olur. İletişim hataları ise, iki taraftaki gerginliği arttırır ve çözümü zorlaştırır.

Fakat söz konusu bebeğin/çocuğun olduğu bir ilişkide anne-babalar oldukça hassaslaşır. Bu yüzden , iletişim problemleri, yanlış anlaşılmalar, tepkileri kontrol edememe gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu yüzden iletişim becerilerinde dikkat edilmesi gereken bir takım öğelere dikkat çekmek gerekmektedir.

Dinleme
Etkili dinleme becerileri, başarılı bir iletişimin ilk adımıdır. Bu iletişimde, konuşan kişiyi doğru dinlemek, odaklanmak ve bunu doğru değerlendirmek önemlidir. Bu söylendiği kadar kolay bir yöntem değildir. Önemli bir konuşma sırasında ya da önemli bir olayı tartırışıken, etkili bir dinleme için zihnin nispeten boş olması gerekmektedir. Söylenen kelimelerin gerçek manaları üzerine düşünülmelidir. Yargılayıcı olmadan ve konuşan kişiyle empati kurarak tüm konuşmayı dinlemeye başlamak önemlidir. Bunlar için ise, aşağıdaki adımlara dikkat etmek gerekmektedir.

Konuşmacıya odaklanmak: Önemli bir konuşma öncesi zihninizi boşaltmaya çalışın ve konuşan kişiye odaklanın. Kafanızdaki karmaşayı ve sesleri alçaltmaya çalışın. Konuşan kişinin söylediklerine nasıl cevap vereceğiniz hakkında düşünmemeye çalışın.

Göz kontağını devam ettirmek: Göz teması, sözsel iletişimin dışında anlatmak istediklerinizi ya da konuşan kişinin anlatacaklarını daha iyi anlamanızı sağlayan bir iletişim biçimidir. Konuşan kişiyi dinleme esnasında, göz kontağını sürdürmeye devam edin.

Relaks bir beden duruşu göstermek: Beden duruşunuz, konuşma sırasında önemlidir. Rahat bir şekilde oturun ve sakince dinleyin. Karşınızdaki kişinin kişisel alanına girmemeye özen gösterin. Rahat görünün ve yumuşak bir duruş takının.

Onaylamak: karşınızdakinin ne dediğini anlayın ve sizin için uygunsa onaylayın. Bunu sözel olarak yapabileceğiniz gibi jest kullanarak da yapabilirsiniz. Bu şekilde jest kullanmak konuşmacının dikkatini dağıtmayacağından daha çok tercih edilir.

Rahatsız edici davranmayın: konuşan kişi kendisini daha iyi ifade etmek için odaklanmaya ihtiyaç duyar. Eğer onun sözünü keserseniz düşüncelerinin kontrolünü kaçırabilir bu yüzden onun sözünü kesmemeye çalışın.

Tepki vermeden önce düşünün

 • Konuşmacıyla empati kurun.

 • Sadece kötü anılarınızı hatırlamayın.

 • Probleme odaklanın.

 • Yargılayıcı olmayın.

 • Pozitif çözüme odaklanın.


Problem hakkında konuşmak

 • Her zaman pozitif niteliklerle söze başlayın.

 • Açık ifade edin.

 • Sürekli SEN demekten kaçının.

 • Duygularınızı kontrol edin.

 • Diğerinin duygularına karşı duyarlı olun.

 • Yaratıcı çözümler üretin.
 
Çocuklarla İletişimde Hassas Noktalar

Çocuklar altı aya yakın zamanda kelimeleri anlamaya başlarlar. Bu da konuşma öncesi dönemde de kelimeleri anlamaya başladıklarını gösterir. Onlarla konuşun, kitaplar okuyun ve hikayeler anlatın-yaşı kaç olursa olsun.

Çocuk ne kadar ufak olursa olsun ona karşı saygılı olun.siz onun örnek aldığı kişisiniz ve o da sizin hareketlerinizi taklit ediyor. Siz ona nasıl davranırsanız o da size öyle davranır. Çocuk konuştuğunda ona tamamen dikkatinizi verin. Dinlemediğinizi anlar ve hayal kırıklığı yaşayabilir.

Onunla nazik doğal ve sevecen bir tonda konuşun. Çocuklar sevildiklerini yetişkinlere göre daha fazla bilmek isterler. Kelimelerinizi dikkatlice seçin. Gününüz nasıl geçerse geçsin sert ve kırıcı konuşmayın. Çok zor bir zaman da geçiriyor olsanız konuşmadan evvel soluklanın ve bekleyin.

Sabırla dinleyin. Çocuğun duygularını ve düşüncelerini ifade etmesi ne kadar uzun zaman alırsa alsın sinirlenmeyin ve sabırlı olun.
Çocuklar hassastırlar. Dolayısıyla onun duygularını incitmemek için ekstra dikkat gerekmektedir.

Bebek konuşması yerine doğru dil bilgisi kuralları içeren cümleler kurun.

Kuralları ve sebepleri düzgün ve açık bir dille ona ifade edin. Doğru ve gerçekçi olmayan cümlelerden kaçının, bu çocuğun kafasını karıştırabilir.

Söylediğiniz şeyi yapın: sözünüzü tutun, yapamayacağınız hiçbirşeyi ona söylemeyin ve olumlu bir rol model olun.

Çocuğu eleştirmeyin. Sözlerini ve hareketlerini cesaretlendirin.

Güç çatışmasından kaçının. Bu çocukların herhangi bir yaş grubuyla deneyimlemekten çok keyif aldığı bir olaydır. Çocuğu örneğin ilaçlarını almak gibi önemli bir konuda olmadığı müddetçe bir şey yapması için çok zorlamayın.

Yetişkinlere özel konuları çocuğun önünde konuşmayın.

Çocuğun önünde ailesi ya da kendisiyle ilgili konuları konuşmayın.

Bakıcı Kılavuzu Bölüm 1
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 2)
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 3)
Bakıcı Günlüğü
‘Bakıcı ve Ebeveyn’ Testi
Bakıcı Değerlendirme Testi (GÜVENLİK)
Bakıcı Değerlendirme Testi (İLKYARDIM)
Görüntüleme Sayısı: 560 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

'Bakıcı ve Ebeveyn' Testi

Bakıcı ve Ebeveyn testimizi bebek bakıcı arayışınızda etkili bir araç olarak kullanabilirsiniz.