/ 
 / 
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 3)

Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 3)

Çocuk için gelişen fazla merak engellendiğinde öfke nöbetleri ortaya çıkar. 

Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 4)

Bebek bakıcıları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu kılavuzumuzda derledik.

Disiplin ve Teknikleri

Disiplin, fiziksel ya da ruhsal olarak cezalandırma değildir. Disiplin, çocukların kendilerini kontrol etmelerini öğrenmelerini sağlayacak bir yoldur. Bu yüzden, her yaş grubunda farklı teknikler ve sürelerle uygulanmalıdır. Disiplin konusunda, tüm bakımverenlerin (anne-baba-bakıcı) aynı görüşte olması önemlidir. Evde belli bir disiplin oturtmaya çalışan bakıcı karşısında, anne çocuğuna aşırı toleranslı davranıyorsa, çocuk karışık bir mesaj algılayacak ve bakıcıyı olumsuz bir duygulanımı oluşacaktır. Daha önce belirtildiği gibi, disiplinin yaşa göre olması gereken uygulanış şekilleri vardır. Bunlara bir göz atmakta fayda var.

Bebekler
Bebekler, yanlış davranışları belli bir amaçla yapmazlar. Fakat , bebkler çevreye karşı inanılmaz derecede meraklıdırlar ve emeklemeye başladıklarında bu meraklarını gidermek için sürekli hareket ederler. Bu noktada çocuğa,

  • Güvenli alanlar yaratmak ve onun için güvenli olmayacak yerleri/durumları öğretmekte fayda vardır.

  • Onun için tehlikeli olabilecek bir aktivite yaptığında, dikkatini başka bir aktiviteye vermek daha yararlı olacaktır.

  • Örneğin, girmemesi gereken mutfağa doğru emeklemeye başladığında onu oradan almak ve oyuncaklarının olduğu alana doğru götürmek , ona bazı yapmaması gereken şeyleri öğretmek konusunda ilk adım olacaktır.

Fakat tüm bunlar, çocuğun dış dünyaya olan ilgisini kısıtlamasına neden olacak bağırmalar/azarlamaları içermemelidir. Aksine, onun için tehlikeli olabilecek şeylerden onu uzaklaştırırken, bir yandan dış dünyayı tanıma çabası ve iyi davranışlarının takdir edilmesi önemlidir.

Çocuklar

Çocuk için gelişen fazla merak engellendiğinde öfke nöbetleri ortaya çıkar. Uygun disiplin teknikleriyle bu öfke nöbetleri azalır. Çocuklar etrafındakileri keşfetmek ve limitlerini test etmek, ne kadar uzağa gidebildiklerini görmek isterler. Öfke nöbetleri çocuğun engellenmeye olan tepkisidir. Bir çocuğa bağırmak kesinlikle problemi çözmediği gibi bağırmanın onaylanan bir davranış olduğunu da ona göstermiş oluruz. Öfke nöbetlerinin onun bir dönemsel özelliği olduğunu hatırlayıp sakin kalmaya çalışın. Çocuk hiç sebep yokken bir nöbet halindeyse onu görmezden gelip ilgiyi buna vermemek gereklidir. Güç savaşından kaçınıp neyi yapıp yapmaması gerektiğini açıkça söyleyin. Çocuklar basit açıklamaları yani neden-sonuç ilişkisini kurabilirler. Dolayısıyla ona davranışının sonuçlarını gösterin, açıklayın. Örneğin pencereden oyuncağını fırlattığında artık onunla oynayamayacaktır. Eğer çocuğun davranışı oldukça rahatsızlık verici hale gelirse mola yöntemi uygulanabilir. Mola çocuğu o an bulunduğu çevreden alıp daha sade bir ortama kısa süreliğine götürmek demektir. 1 yaşındaki çocuk için 1 dakika kadar süre yeterlidir. Çocuğu ortada bir sandalyede oturtun ve sakinleşmesini beklesin. Mola zamanında konuşmayın ve TV izlemesine izin vermeyin. Onun sakin kalabildiğinden emin olun.

Okul öncesi

Okul öncesi çocuk kuralları anlar ve daha küçüklere göre basit yönergeleri rahatça takip edebilir. Her şeyden önce çocuğa hangi davranışların ortama uygun olduğunu öğretin. Aynı zamanda ona kuralları da öğretebilirsiniz örneğin evin kuralları. Siz açıklamadan bazı şeylerin zararlı ya da yanlış olduğunu bilmeyebilir. Örneğin kasket takmadan bisiklete binmesinin ona zarar verebileceğini ancak açıkladığınızda öğrenir. Yani bu tarz şeylerde sonuçlarının neler olabileceğini söyleyin. İstikrarlı olun ve sabırlı olun böylece sonuçları daha rahat göreceksiniz.

Engellendiğinde hala öfke nöbetleri geçirebilir yine mola tekniğini uygulayın. Onun olumsuz davranışlarını azaltmak için onunla zaman geçirip konuşmaya ve sorularını yanıltmaya özen gösterin. Eğer siz sakin davranırsanız o da sakinleşecektir .

Disiplin Teknikleri

Olumlu Pekiştirme: Çocuğun iyi davranışlarına odaklanılan bir sistemdir. Bazı insanlar çocuğun kötü davranışını hızlıca eleştirip iyi davranışlarını görmezden gelir. Çocuğun iyi davranışlarını görün ve bu davranışlarını överek davranın. Uygun ödüllendirmeler çocuğun özgüvenini geliştirecektir.

Dikkati Başka Yöne Çekme: Çocuklar yapmamaları gereken şeyler yaparlar ki bu büyümenin bir parçasıdır. Dikkartini pozitif bir davranışa ya da aktiviteye doğru yönlendirmek bir disiplin yöntemidir. Örneğin çocuk ona tanınan TV izleme süresini geçmek istiyorsa, onun dikkatini başka oyuncaklara ve aktivitelere çekebilirsiniz.

Mola: Mola, daha önce de bahsedildiği gibi, çocuğun bir süre (1-2 dakika) daha sade(TV -oyuncak olmayan) alana geçirilmesi ve burada sakinleşmesinin beklenmesidir. Çocuğun yaşı kadar dakika, bu mola için yeterlidir. Yani çocuk 3 yaşındaysa ve sakinleşmesi için zaman gerekiyorsa, bu 3 dakika olmalıdır.

Sonuçlar: çocuğun verdiği kararların kontrolünü öğrenmesini sağlamak önemlidir. Yaptığı davranışların sonuçlarını ona öğretmek, ileride doğru yargılamalar yapması için önemlidir. Çocuk, kötü davranışlarının sonucunu gördükten ve kendisine bu açıklandıktan sonra, doğru kararlar vermek konusunda deneyimli hale gelir. Bu teknik, okul yaşında olan çocuklar için daha uygundur.

Bakıcı Kılavuzu Bölüm 1
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 2)
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 4)
Bakıcı Günlüğü
‘Bakıcı ve Ebeveyn’ Testi
Bakıcı Değerlendirme Testi (GÜVENLİK)
Bakıcı Değerlendirme Testi (İLKYARDIM)
Görüntüleme Sayısı: 1,422 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 4)

Bebek bakıcıları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu kılavuzumuzda derledik.