/ 
 / 
Bakıcı Kılavuzu Bölüm 1

Bakıcı Kılavuzu Bölüm 1

Bakıcı, çocuğun evinde çocuğa bakım vermekle yükümlü kişidir. Bakıcı çocuk bakımında çalışan bir profesyoneldir. Aile tarafından işe alınmıştır. Tam zamanlı bir bakıcı genellikle haftada 40-50 saat çalışabilir.

Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 2)

Bebek bakıcıları hakkında bilmeniz gereken her şeyi bu kılavuzumuzda derledik.

İyi Bir Bakıcının Özellikleri Neler Olmalıdır?


Aslında bakıcılık işi çok fazla nitelik gerektirmektedir. Herkes bakıcı olamaz. Duygusal ve fiziksel açıdan bazı yerine getirilmesi gerekenler vardır.

Ufak çocuklarlayken hataya pek yer yoktur. Henüz yeni yürümeye başlamış ya da mutfakta size yardım etmeye çalışan bir ufaklığın yanındayken her zaman dikkatli ve uyanık olmak gerekebilir. Çocuk bakıcısı, sadece fiziksel olarak bakım veren kişi olarak değil gelişen çocuğunuz için iyi de bir model olmalıdır. Çocuklar anne babalarını önemli kişiler olarak görürler. Sofra kurallarından konuşma şekillerine kadar birçok şeyi dadılarından da öğrenip taklit edebilirler.

Bir bebek bakıcısı zeka, iyi ahlak, sağduyu, genel neşeli hali gibi kişilik özellikleriyle birlikte en önemlisi çocukların güvenliği konusunda dikkatli olmalıdır. (welfare)

Sevgi dolu ve bakım veren-

İyi bir bakıcının çocuklara koşulsuz sevgisi olmalı ve onların iyi hallerini devam ettirmek için gözleri üzerinde olmalıdır. Bu onların kendilerine olan güvenlerini inşa etmek için çok gereklidir. İyi bir bakım ve saygı ile yetişen çocuklar yetişkin olduklarında da bunun faydalarını görürler, daha mutlu, güvenli kişiler haline gelirler. Bakıcıların gösterdiği ilgi ve alaka da aynı şekilde kişilerin tüm hayatı boyunca etkisi olacak ve duygusal gelişiminde önemli bir role sahip olacaktır.

İyi ahlak ve alışkanlıkları olan

Çocuklar örnekleri görerek öğrenir ve etrafındaki yetişkinlerin davranış kalıplarını kopya ederler. Bu iyi ya da kötü davranış da olabilir. Dolayısıyla bakıcılarının da davranışlarını izlerler ve bakıcılarının yanlış bir davranışının olamayacağını düşünürler. Bir bakıcının işinin en önemli parçaları çocuklar için iyi bir örnek olabilmek ve rol model olabilmektir. Bu kısım iş sözleşmesinde belirtilmez ancak her zaman bilinmesi gereken çok önemli bir kısımdır. Bu işlevi sağlayabilmek için de bakıcınızın iyi bir ahlak anlayışı ve alışkanlıkları olmalıdır. Söylediklerinizin ve yaptıklarınızın çocuklar tarafından olabildiğince dikkatli bir biçimde izlendiğini ve öğrenildiğini bilmeniz gerekmektedir. Eğer çocuklarla konuşmanızda saygı ve ilgi ile davranırsanız size geri dönüşü de aynı şekilde olmaya başlayacaktır. Çocuklar hoş olmayan davranışlardan oldukça etkilenirler ve sevilmedikleri şeklinde düşünceler geliştirebilirler.

Sabırlı

Çocuk bakımı sabır gerektirir. Dolayısıyla kısa sürede öfkelenen biri bakıcılık işi için uygun değildir. iyi bir bakıcı okul öncesi bir çocuğun bitmek bilmeyen sorularına sabırla cevap verebilmeli ya da ufaklık öfke krizi geçirdiğinde sükunetini koruyabilmelidir.

Uzun saatler çalışabilen

Bakıcılar anne babaların iş saatlerine göre düşünüldüğünde günde 8 saatten fazla çalışmaktadırlar genellikle. Bununla birlikte bakıcılar çocukların okul saati ya da uyku saati haricinde gerçek bir iş molası verememektedirler. Dolayısıyla bakıcılık dış dünyadan izole olarak yapılan bir iştir. Birçok dadı uzun saatler çalışıp hem de çocukların güvenliği ve iyi halleri için uyanık durumda olmalıdır.
 
Temiz

Temizlik özellikle bebekler için büyük bir konudur. Biberonlar, bezler, tulumlar,oyuncaklar, kıyafetler ve mama sandalyeleri her zaman temiz tutulmalıdır. Bakteriler bu gibi eşyaların üzerinde kalabilir ki bunlar çocukların her zaman yanında olan eşyalardır. Belirli hijyen teknikleri çocukların çevresindeki ortamda temizliği sağlamak adına uygulanmalı ve bakterilerden arınarak hastalıkların önlenmesi mümkün olmalıdır.

Planlı

Okul çağı çocuklarının belirli okul işleri vardır. Bazen bu işler çok bunaltıcı olabilir. İyi planlanama becerileri ve yapılacak işlerin sırasını belirleyerek birçok işi halletmek için kullanılmalıdır. Doğum günü partileri, piyano kursu, bale ve sportif faaliyetler bunların

birkaçıdır. Bazı durumlarda sadece kurslara götürmek yeterli olmaz bir de onları doğru yönlendirmeniz gerekebilir.

Güvenilir, itimat telkin eden 

Anne baba bakıcısına güvenmek ister ve bakıcı da bu isteği anlar ve ciddiye alır. Anne babanın onun planlamalarına ve çocuklara iyi bakacağına güvenmek istediğini fark ederler. Ebeveynler yanlarına bıraktıkları bakıcıya tam olarak güvenmek isterler. Bu nedenle onlar için iletişim ve dürüstlük çok önemlidir. İleride bir sorun çıkmaması için bakıcıların onlara önemsiz görünen şeyleri saklamamaları çok önemlidir.

Esneklik

Anne baba disiplin açısından birbiriyle tutarlı olabilmelidir. Örneğin bakıcı ya da ebeveyn mola yöntemini kullanıyor diğeri kullanmıyorsa bu çocuk için şaşırtıcı olabilir. Eğer bakıcı ailenin stiliyle uyum sağlayamıyorsa bu bir uyumsuzluk yaratır. Dolayısıyla yaşam tarzı işe başlamadan önce konuşma içerisinde yer almalı ve bakıcı anne babanın isteklerine uyum sağlayıp sağlayamayacağını bilebilmelidir. Farklı görüşler olması normaldir ancak çok fazla anlaşmazlık olan konu olursa da işe girmemesi daha iyi olabilir. Anlaşmak kadar esnek olup uyum sağlamaya çalışmak her iki taraf da işlerin kolaylaşmasına yardımcı olur.

İnsiyatif alabilen

Anne babalar bakıcılarına her dakika ne yapması gerektiğini anlatmaktan sıkılmamalıdır. İşi kendilerinin başlatmasını isterler. Bu noktada yaratıcılık da çok önemlidir. Hem işlerin planlanan zamanda yerine getirilmesi hem de zamanın eğlenceli geçebiliyor olması çocuklar için çok önemlidir.

İcletişim becerileri iyi

Açık bir iletişim anne baba ve bakıcı takımının iyi çalışması için oldukça önemli bir anahtardır. Büyük ya da küçük olsun problemler en iyi ilişkilerde bile ortaya çıkabilir. En önemli şey ise bunları profesyonel ve saygı içerisinde konuşmaktır. Eğer anne baba bakıcının yaşadığı sorunların farkında olmazsa bu konuda hiçbir şey yapamazlar. Sorun anne babadan da kaynaklansa konuşulması gerekir. Haftalık görüşmeler yapmak problemleri görüp çözüm üretmek için oldukça yararlı yollardan biridir. Bazen çözümler basit yoldan bulunamayabilir ancak çözmek için planlar üretilebilir. Sorunları saklamak sadece bakıcının giderek daha mutsuz olmasına ve sonunda işi bırakmasına neden olabilir.

Bakıcılar ile ilgili diğer makaleler:
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 2)
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 3)
Bakıcı Kılavuzu (Bölüm 4)
Bakıcı Günlüğü
‘Bakıcı ve Ebeveyn’ Testi
Bakıcı Değerlendirme Testi (GÜVENLİK)
Bakıcı Değerlendirme Testi (İLKYARDIM)
Görüntüleme Sayısı: 12,543 Yayınlanma Tarihi: 11.11.2016
SevgiliBebek Sevgili Bebek

Yorum Yap

Sonraki Makale

Yoksa Bebeğim Otizmli mi?

Otizm belirtileri ve tanısı hakkında bilmeniz gerekenler bu makalemizde