Hoş Geldiniz
Tam Eşleşme
Başlıklarda aransın
İçeriklerde aransın
Makalelerde aransın
Sayfalarda aransın
Ürünlerde aransın
Forumlarda aransın
Başlıklarda aransın
Cevaplarda aransın
Newborn baby in pink hat

Yeni Doğan Dönemi

Anne karnının güvenli, sıcak ve rahat ortamından; bilmediği seslere, kokulara, görüntülere “merhaba” der yeni doğan bebek… Her gün yeni bir şeylere göz açar, meme emmeyi öğrenmesi, anne denen varlıkla iletişim kurmasını öğrenmesi gerekmektedir. Yutmayı, insanları kokularından tanımayı, vücut ısısını korumayı öğrenmelidir. Bu dönem, onun bağışıklık sisteminin henüz tam gelişmediği ve bulaşıcı hastalıklara en açık olduğu dönemdir.

Yeni Doğan Bebek Ölçüleri

Bebek, ortalama olarak 3000-3500 gram ağırlığında, 50 cm boyunda ve kafa çevresi 35 cm olarak doğar. Derisi buruşuk, biraz ödemli ve peynirimsi bir tabaka ile kaplıdır. Yeni doğan refleksleri dediğimiz kendine özgü sağlıklı çocuk refleksleri gösterir. Emme refleksi gelişmiştir; yanağına dokunulduğunda emmek üzere başını o tarafa çevirir.

Yeni doğan bebeğin ön ve çoğu kez de arka bıngıldağı açıktır. Arka bıngıldak 1 ay içerisinde kapanırken, ön bıngıldak en erken 6, en geç 18 aylıkken kapanır.

Yeni Doğan Bebek Beslenmesi

Yeni doğan bebek mümkünse sadece anne sütüyle beslenmelidir. İlk bir iki gün süt az gelebilir, ama ısrarla emdirildiğinde sütün bollaşacağı görülecektir. İlk günlerde gelen “kolostum” denen süt çok değerlidir.

Yeni Doğan Bebekler Nasıl ve Hangi Sıklıkta Emzirilmelidir

Yeni doğan bebekler önceleri onların isteklerine uygun şekilde sık sık emzirilmelidir. Ancak, 2-3 haftadan sonra bu emzirme dönemleri, 3 saatte bir olarak ayarlanmalıdır, çünkü bebeklerin midesi 3 saatten önce boşalmaz ve sık beslendiklerinde gaz, karın şişliği, şiddetli ağlama gibi yakınmalara yol açabilir. Anneler, önceleri her öğünde her iki memeyi de kullanabilirler. Süt bollaştıkça duruma göre her seferinde bir meme kullanılabilir. Bebekler, memede 20 dakika kadar tutulmalıdır. Bebek emeceği sütün %90’ını ilk beş dakikada emer. Geri kalanı anne ile iletişimi artırmak ve keyif içindir.

Anne sütü, tek başına, çocuk 6 aylık olana dek verilmelidir. İyi emen bir çocuğun, ilk 6 ay ayrıca su verilmesine ihtiyacı yoktur.

İlk aylar bebekler gece de emzirilebilirse de, eğer kiloyla ilgili bir gereklilik yoksa, geceleri 6 saatlik bir açlık dönemi midenin ve annenin dinlenmesi için uygun olur. Böylelikle, ileride reflü gibi ciddi bir sorunun ortaya çıkmasına da engel olunmuş olur.

Eğer anne sütü yoksa, uygun bir mama tercih edilmelidir. Çok zorunlu olmadıkça, bir yaşından önce inek sütünü tercih etmiyoruz.

Yeni doğan döneminde ilk günlerde, hamileliğin son döneminde anneden çocuğa geçen hormonların da etkisiyle, yüzde akneler ya da miliaria dediğimiz minik inci tanesi gibi lezyonlar görülebilir.

İlk 28 günlük dönemde, bebeklerin günde 7’ye kadar dışkılamaları normal kabul edilmektedir. Anne sütü alan çocuğun kakası altın sarısı renginde olmakla birlikte, annenin yedikleriyle değişkenlik de gösterebilir.

Bu dönemde çocuklar, emzirmeden sonra, emdiklerinin -bir kısmını tükürerek ya da gazla birlikte çıkarırlar. Bunların miktarı çok olmamak koşuluyla, bu normal bir durumdur. Emzirdikten sonra bebeklerin hemen yatırılmamaları ve dik tutularak sırtlarına vurularak gazlarının çıkartılması, 15-30 dakika sonra yatırılmaları uygun olur.

Bebeklerin derileri çok hassastır. Özellikle bez bölgelerinde pişikler oluşabilir. Uygun bir bezin kullanılması, bebeğin altının ıslak kalmaması, bez bölgesine pişik önleyici kremlerin kullanılması önerilir. Pişik oluşan bebek cildi çok tahriş olur ve bebeğe acı verir.

Yeni Doğan Bakımı ve Temizliği

Bebeklerin her gün ya da iki günde bir yıkanmaları doğru olur. Yıkandıktan sonra deriye nemlendiriciler ya da bebek yağları sürülebilir. Taşlaşıp cildi tahriş ettiği için pudraları önermiyoruz.

Bebeğin yıkanırken pH değeri 5,5 olan, bebekler için uygun bir şampuanın kullanılması ve sonra da bol suyla durulanması doğru olur. Yetişkinler için olan şampuanlar bebek cildini tahriş edebilir, ph seviyesi uygun olmayabilir. Bu yüzden tercih edilmemelidir.

İlgili aramalar: Bebeğim sağlıklımı, Bebeğimi nasıl beslemeliyim, Bebek, Bebek bakımı, Bebek beslenmesi, Yeni Doğan Bakımı, Yeni Doğan Dönemi, yenidoğan, Yenidoğan bebek, Yenidoğan kilosu

 

Hakkında Sevgili Bebek

Sevgili Bebek

Yorumlar

  1. […] tek dilimlik minik sandviçler, yürümeye yeni başlayan çocuklar için, çok çekici gelmektedir ve çocuğunuzun […]

e-dukkan